Lotnictwo

Kolejny Dreamliner we flocie PLL LOT

Majówka dla PLL LOT jest bardzo pracowitym okresem. Wczoraj oprócz uruchomienia trasy z Wilna do Londyn City, na warszawskim lotnisku wylądował trzynasty Boeing 787 Dreamliner.

Najnowsze dziecko PLL LOT jest trzynastą tego typu maszyną, a piątą w powiększonej wersji -9. Samolot o numerach rejestracyjnych SP-LSE wylądował w Warszawie 1 maja o godzinie 13:30.  Co ciekawe taki sam numer boczny miał Iliuszyn Ił-18, który służył w PLL LOT od 1965 do 1990 roku.

Najnowszy nabytek LOT to 787-9 będący większą (ale nie największą) wersją Dreamlinera. Samolot jest zdolny zabrać na pokład 294 pasażerów, czyli o 42 więcej niż mniejsza wersja 787-8. „Dziewiątka” jest o 6 metrów dłuższa od wersji -8, ma większe możliwości przewozu cargo oraz wydłużony o 550 km zasięg, dzięki czemu maszyna jest zdolna przelecieć bez międzylądowania 15 700 km.

Na chwilę obecną LOT posiada trzynaście Dremalinerów: 8 w wersji -8 oraz pięć w wersji -9. To jednak nie koniec dostaw. Do końca roku mają do polskiego przewoźnika trafić jeszcze dwie maszyny w wersji -9, dzięki czemu długodystansowa flota LOT powiększy się do 15 maszyn.

Polecane artykuły

Back to top button