Polska

Biedroń zapowiada duże podwyżki płac i emerytur

Kilka dni temu na konwencji Wiosny Robert Biedroń przedstawił program swojej partii, który zakłada szerokie zmiany w płacach i emeryturach.

Lider Wiosny zapowiedział m.in. dziesięcioletnią strategię zwiększania płacy minimalnej. Od 2020 roku wynagrodzenie minimalne miałoby wynosić co najmniej 2700 zł. Obecnie płaca minimalna wynosi 2250 zł, to oznacza podwyżkę o 20 proc. Dla porównania wzrost płacy minimalnej o 21 proc. wymagał trzech corocznych podwyżek.

„Praca musi być w Polsce doceniona, nie tylko na ul. Nowogrodzkiej i na zakrystii, wszędzie. Nie ma solidarności bez godnych wynagrodzeń. Dlatego Wiosna proponuje podwyżkę płacy, tak żeby płaca minimalna od przyszłego roku wynosiła co najmniej 2700 zł. Żeby ludzie zaczęli w końcu godnie zarabiać” – powiedział Biedroń.

Biedroń chce też podwyższenia minimalnej emerytury do 1600 zł. Obecnie wynosi ona 1100 zł, co oznacza podwyżkę o ponad 45 proc. Wcześniej mowa była o emeryturze obywatelskie, która miałby być dla wszystkich równa. Obecnie jednak te głosy wydają się cichnąć i mowa jest tylko o minimalnej emeryturze.

Ponadto na konwencji Wiosny jej lider wspomniał, że konieczne jest podwyższanie płac budżetówki, w tym nauczycieli, którzy na start mieliby zarabiać co najmniej 3500 zł. Biedroń zapowiedział, że zawód nauczyciela powinien stać się elitą wśród zawodów, a nie być wiecznym wolontariatem.

Biedroń skrytykował również pomysły budowy CPK, czy też bloku C w elektrowni Ostrołęka nazywając je bezsensownymi pomnikami władzy.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker