Finanse

Coraz więcej gospodarstw domowych posiada oszczędności

CBOS przeprowadził wśród Polaków sondaż, w którym zapytał ich o posiadanie oszczędności. Z udzielonych odpowiedzi wynika, że wzrasta odsetek gospodarstw domowych, które odkładają pieniądze.

Pod koniec 2007 roku zaledwie 23 proc. gospodarstw domowych deklarowało, że posiada oszczędności. W marcu 2010 roku pomimo kryzysu gospodarczego, który trwał od półtora roku już 37 proc. ankietowanych gospodarstw miało odłożone pieniądze.

Dokładnie cztery lata później było to 40 proc. i tutaj widać zdecydowanie niższą dynamikę. Może to być związane z nie najlepszą sytuacją ekonomiczną w Polsce. Notabene polska gospodarka nie radziła sobie najgorzej w okresie gdy światowy kryzys siał największe spustoszenie, lecz w momencie gdy wydawał się on ustępować. Na przełomie 2012 i 2013 roku Polska była na skraju recesji. To też może w pewnym stopniu wyjaśniać zaistniałą sytuację.

W sierpniu roku 2017 blisko połowa, bo 49 proc., gospodarstw miała własne oszczędności. W marcu tego roku wskaźnik przekroczył 50 proc. i wyniósł 55 proc. Oznacza to, że więcej domostw posiada oszczędności niż nie posiada.

cbos

Kto oszczędza?

Znacznie częściej środki na czarną godzinę miały odłożone osoby, które uważały, że w ich domach żyje się dobrze lub bardzo dobrze. Było to 83 proc. respondentów. Całkowicie odwrotna sytuacja była wśród osób, które żyją bardzo biednie lub skromnie. Zaledwie 18 proc. gospodarstw należących do tych osób miało jakiekolwiek oszczędności.

W przypadku średniozamożnych domostw wskaźnik również jest przeciętny gdyż 49 proc. z nich posiadało odłożone środki, natomiast 51 proc. nie miało żadnych dodatkowych pieniędzy.

CBOS podał również, że częściej posiadaniem oszczędności mogą się pochwalić osoby młodsze, lepiej wykształcone i mieszkające w większych miastach. Z kolei dzieląc to na konkretne grupy społeczno – demograficzne, to najczęściej oszczędności mają uczniowie i studenci, kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem oraz osoby pracujące na własny rachunek.

Oszczędności z rozwoju

Wzrost oszczędności wynika z rozwoju gospodarczego, dzięki czemu społeczeństwo się bogaci, a co za tym idzie łatwiej jest ludziom odłożyć pieniądze na tzw. czarną godzinę. Nie przewiduje się by przy kolejnym badaniu odsetek gospodarstw z własnymi oszczędnościami miał spaść.   

Więcej szczegółów znajdziecie po tym linkiem.

Podobają Ci się nasze treści? Możesz udzielić nam wsparcia przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę. Jako odbiorcę wpisując „Obserwator Gospodarczy”. Dalszy rozwój portalu wymaga dalszych nakładów finansowych. Dlatego też liczy się dla nas każdy grosz. W tytule przelewu wpisz tematykę, którą chciałbyś/chciałabyś zobaczyć na naszym portalu, a my postaramy się zrealizować Twoją propozycję.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker