Polska

PGE ma ambitne plany budowy farm wiatrowych na Bałtyku

Prezes spółki PGE Baltica Monika Morawiecka poinformowała, że prąd z morskich farm wiatrowych PGE na Bałtyku ma popłynąć w roku 2025 lub 2026.

Morawiecka uważa inwestycję na Morzu Bałtyckim za najważniejsze przedsięwzięcie spółki w latach 20. bieżącego wieku. Obecnie decyzja środowiskowa dla pierwszego z trzech projektów jest na etapie końcowych uzgodnień. Spółka ma również pomiary wiatru, a niedługo ma mieć również pomiary geologiczne.

Farmy będą połączone z polską siecią energetyczną, a ich budowa ma być wsparta przez środki z Unii Europejskiej. Prezes PGE Baltica wskazała, że koszt budowy to „kilkanaście miliardów złotych”. PGE chce postawić do 2030 roku wiatraki o łączonej mocy 3,5 GW.

Rząd liczy na zmniejszenie udziału węgla w polskim miksie energetycznym. Do 2030 roku jego udział ma być niższy niż 60 proc. Obecnie jest to ponad 80 proc.  

Podobają Ci się nasze treści? Możesz udzielić nam wsparcia przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę. Jako odbiorcę wpisując „Obserwator Gospodarczy”. Dalszy rozwój portalu wymaga dalszych nakładów finansowych. Dlatego też liczy się dla nas każdy grosz. W tytule przelewu wpisz tematykę, którą chciałbyś/chciałabyś zobaczyć na naszym portalu, a my postaramy się zrealizować Twoją propozycję.

   

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker