Transport i infrastruktura

Pojazdy autonomiczne wjeżdżają na polskie drogi

Jak podaje środowa Rzeczpospolita w Gdańsku oraz na autostradzie A4 pod Krakowem w ciągu nabliższych dni mają być testowane pojazdy autonomiczne.

Już w piątek na ulicy Karwieńskiej w Gdańsku funkcjonować zacznie pierwszy w Polsce autonomiczny bus, który będzie woził pasażerów odwiedzających oliwskie zoo. Autonomiczny i elektryczny minibus ma jeździć w Gdańsku do końca września. Będzie mógł zabrać na pokład 12 osób w tym operatora, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem przejazdu. Ze względów bezpieczeństwa droga, po której ma poruszać się pojazd będzie wyłączona z ruchu.

Gdański ratusz poinformował już, że miasto będzie szukać finansowania by tego typu pojazdy na dłużej zagościły na miejskich ulicach. Cały test jest częścią międzynarodowego projektu Sohja Baltic, w ramach którego tego typu testy mają być przeprowadzone w sześciu miastach regionu Morza Bałtyckiego.

Testy na A4

Rzeczpospolita podaje również, że na drugim końcu Polski planowane są testy pojazdu autonomicznego w normalnych warunkach drogowych. Pojazd ma poruszać się po autostradzie A4 od węzła Kraków Skawina do węzła  Tarnów Centrum i z powrotem.

Samochód miał wyjechać na drogi w przyszłym tygodniu, jednak nie jest to jeszcze pewnik. W międzyczasie zmieniły się przepisy, które nakazują używania przez pojazdy badawcze zielonych tablic. Jeśli faktycznie będzie musiał takowe posiadać, to prawdopodobnie będzie to skutkować przełożeniem testów.

Technologia pojazdów autonomicznych staje się coraz popularniejsza. Kolejne miasta szykują się do testów oraz tworzą ramy prawne dla tego typu środków transportu. Cytowany przez Rzeczpospolitą Piotr Smolnicki z Politechniki Gdańskiej uważa, że jeśli technologia autonomiczna będzie rozwijać się bez przeszkód, to już 2025 roku zobaczymy tego typu pojazdy na naszych ulicach.  

Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju.

Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker