NieruchomościPolska

Rząd dopłaci do pierwszego mieszkania! Na jakich zasadach i komu?

Ogłoszono program Bezpieczny Kredyt 2%, który ma pomóc młodym w zakupie pierwszego mieszkania

Aktualnie Polacy zaciągają coraz mniej kredytów. Jak pokazują dane Biura Informacji Kredytowej, nastąpił znaczący spadek w ostatnich tygodniach. Młodych Polaków ma zachęcić nowy rządowy program – Bezpieczny Kredyt 2%.

Polacy zaciągają coraz mniej kredytów – idą zmiany?

Jak podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK), poddano weryfikacji w dół wcześniejsze dane dotyczące akcji kredytowej we wrześniu. Zamiast 7% odbicia, odnotowano spadek na poziomie 2% w liczbie udzielonych kredytów. W październiku natomiast było ich o 3% więcej niż miesiąc wcześniej. W ciągu dziesięciu miesięcy 2022 roku banki udzieliły tylko niespełna 121 tys. tego typu kredytów, co stanowi połowę z liczby odnotowanej w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Zgodnie z najnowszym obwieszczeniem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wprowadzony ma zostać program „Bezpieczny Kredyt 2%”. Ma on ułatwić dostęp do kredytów osobom młodszym, aby mogły pozwolić sobie na zakup pierwszego mieszkania. Programem będą objęte osoby do 45 r. ż., które dotychczas nie miały mieszkania lub domu rodzinnego (w tym spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego). Kredyt mogą wziąć również małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego dziecka.

Jak przekazał Waldemar Buda, mowa będzie o dwóch opcjach. Pierwsza z nich to kredyt mieszkaniowy na 2%, drugi to konto mieszkaniowe. „Bezpieczny kredyt” ma dać możliwość zaciągnięcia finansowania, do którego państwo będzie dopłacało różnicę między stałą a zmienną stopą oprocentowania przez dekadę.

Zobacz także: Znamy budżet Rosji na lata 2023-2025! Priorytetem będzie kontynuowanie wojny

Bezpieczny Kredyt 2% – warunki

Aby otrzymać wsparcie, należy spełnić wyżej wymienione warunki stawiane przez Ministerstwo. Maksymalna kwota, jaką można otrzymać w programie, wynosi 500 tys. zł, przy czym małżeństwa lub rodzice co najmniej jednego dziecka mogą liczyć na maksymalnie 600 tys. zł. Mieszkanie, którego będzie dotyczyć kredyt może być zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Nie ma również limitów dotyczących cen za 1 m2, a wkład własny nie jest wymagany.

Strona rządowa dodaje:

W okresie stosowania dopłat (pierwsze 10 lat spłaty kredytu) oprocentowanie kredytu wyniesie dla kredytobiorcy 2%. Oprocentowanie to zostanie powiększone o marżę i prowizję  banku, jeśli będzie pobierana. Wsparcie będzie przewidziane dla kredytów o okresowo stałej stopie procentowej. W okresie stosowania dopłat do rat tego kredytu (pierwsze 10 lat spłaty) efektywne oprocentowanie kredytu z perspektywy kredytobiorcy wyniesie 2% + marża banku.

Zobacz także: Francuscy kolejarze zapowiedzieli strajk w ten weekend

Wyższa zdolność kredytowa Polaków dzięki programowi

Nowy program ma sprawić, że zdolność kredytowa Polaków wzrośnie o ok. 20%. Ma to wpłynąć bezpośrednio na rynek i zachęcić do zaciągania kredytów.

Po okresie wsparcia rządowego na wysokość raty ma wpływać kilka czynników, są to m.in. pierwotny okres finansowania, czy bieżący poziom stóp procentowych (Więcej: GUS rewiduje listopadowy odczyt inflacji! Co podrożało najbardziej? oraz Jest decyzja RPP! Stopy procentowe bez zmian). Zgodnie z dalszą częścią regulaminu istotne również jest:

Należy jednak zwrócić uwagę, że bank oceniając zdolność kredytową kredytobiorcy w dniu udzielenia finansowania, musi uwzględnić cały okres spłaty kredytu. Przewidziane zostały także dodatkowe mechanizmy, które mogą pomóc w indywidualnych przypadkach, tj. kredytobiorca będzie uprawniony np. do skorzystania z wydłużenia okresu spłaty kredytu o maksymalnie 5 lat w sytuacji, kiedy rata kredytu po zakończeniu okresu wsparcia obciążała nadmiernie jego budżet domowy.

Rząd stoi na stanowisku, że jest to program, który ma pomóc młodym w uzyskaniu samodzielności mieszkaniowej. Zaskakuje jednak fakt braku konieczności dysponowania wkładem własnym. Według wstępnych szacunków Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wydatki na program mają wynieść od 800 mln zł w 2024 r. do 1,5 mld zł w 2027 r.

Forma preferencyjnego kredytu ma zachęcić młodych do przystąpienia do programu. Podczas prezentacji programu Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii poinformował:

Pokazujemy kompleksowy program, który po pierwsze daje możliwość nabycia mieszkania w najbliższym roku – bo wtedy ten program zadziała. Ale też daje perspektywę za kilka lat – dla tych osób, które nie są gotowe, które nie planują jeszcze tego przedsięwzięcia.

Ustawa antylichwiarska będzie miała opłakane skutki

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker