Polska

Jest decyzja RPP! Stopy procentowe bez zmian

Ostatnie posiedzenie RPP w 2022 roku przyniosło oczekiwaną decyzję

Przed posiedzeniem RPP wiele osób zakładało, że cykl podwyżek wkrótce się zakończy. Większość ekonomistów prognozowała, że w grudniu Rada Polityki Pieniężnej podtrzyma poziom stóp na niezmienionym poziomie. Grudzień 2022 roku – stopy procentowe  zostały podtrzymane! 

Stopy procentowe grudzień 2022 – RPP podjęła zdecydowaną decyzję

Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podjęła decyzję dotyczącą wysokości stóp procentowych w Polsce. Na środowym posiedzeniu przedstawiono wyniki głosowania.

Zobacz także: W 2022 r. KE zaakceptowała największą wartość pomocy publicznej w historii! To aż 420 mld EUR

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

·         stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;

·         stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;

·         stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;

·         stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;

·         stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej;

O podtrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie mówił wcześniej m.in. Kamil Łuczkowski, ekonomista Banku Pekao. Podobny scenariusz zakładali analitycy mBanku. Niektórzy oczekiwali, że Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego w wypowiedzi po upublicznieniu decyzji ogłosi zakończenie cyklu podwyżek.

Jak kształtował się poziom stóp procentowych w minionych miesiącach?

Warto przypomnieć, że na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy dwukrotnie podjęto decyzję o podtrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Była to pierwsza taka decyzja od roku. Dotychczas stopy zostały podniesione 11-krotnie. Wyjątkiem był sierpień, gdy posiedzenie się nie odbyło.

Zobacz także: Półmiliardowy przetarg na lokomotywy PKP Intercity rozstrzygnięty!

Wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że inflacja w listopadzie wyniosła 17,4% r/r. Oznaczałoby to niewielkie obniżenie względem października, gdy odnotowano 17,9%r/r (Więcej: Inflacja w Polsce spadła! GUS opublikował najnowszy szacunek za listopad). Czy szczyt został już osiągnięty? To pokażą kolejne miesiące i aktualizowane dane makroekonomiczne.

Cykl podwyżek rozpoczął się w październiku 2021 roku. W ciągu dwunastu miesięcy referencyjna stopa procentowa wzrosła z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. Dla wielu kredytobiorców oznaczało to wzrost raty kredytu (Więcej: Kto korzysta z wakacji kredytowych? Głównie osoby w dobrej sytuacji oraz Wakacje kredytowe 2022: złożono już ponad milion wniosków, banki liczą koszty).

Skutki światowego kryzysu finansowego w latach 2007-2009 [ANALIZA]

Polecane artykuły

Back to top button