Polska

Jest decyzja RPP! Stopy procentowe bez zmian

Ostatnie posiedzenie RPP w 2022 roku przyniosło oczekiwaną decyzję

Przed posiedzeniem RPP wiele osób zakładało, że cykl podwyżek wkrótce się zakończy. Większość ekonomistów prognozowała, że w grudniu Rada Polityki Pieniężnej podtrzyma poziom stóp na niezmienionym poziomie. Grudzień 2022 roku – stopy procentowe  zostały podtrzymane! 

Stopy procentowe grudzień 2022 – RPP podjęła zdecydowaną decyzję

Rada Polityki Pieniężnej po raz ostatni w tym roku podjęła decyzję dotyczącą wysokości stóp procentowych w Polsce. Na środowym posiedzeniu przedstawiono wyniki głosowania.

Zobacz także: W 2022 r. KE zaakceptowała największą wartość pomocy publicznej w historii! To aż 420 mld EUR

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

·         stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;

·         stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;

·         stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;

·         stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;

·         stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej;

O podtrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie mówił wcześniej m.in. Kamil Łuczkowski, ekonomista Banku Pekao. Podobny scenariusz zakładali analitycy mBanku. Niektórzy oczekiwali, że Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego w wypowiedzi po upublicznieniu decyzji ogłosi zakończenie cyklu podwyżek.

Jak kształtował się poziom stóp procentowych w minionych miesiącach?

Warto przypomnieć, że na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy dwukrotnie podjęto decyzję o podtrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Była to pierwsza taka decyzja od roku. Dotychczas stopy zostały podniesione 11-krotnie. Wyjątkiem był sierpień, gdy posiedzenie się nie odbyło.

Zobacz także: Półmiliardowy przetarg na lokomotywy PKP Intercity rozstrzygnięty!

Wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że inflacja w listopadzie wyniosła 17,4% r/r. Oznaczałoby to niewielkie obniżenie względem października, gdy odnotowano 17,9%r/r (Więcej: Inflacja w Polsce spadła! GUS opublikował najnowszy szacunek za listopad). Czy szczyt został już osiągnięty? To pokażą kolejne miesiące i aktualizowane dane makroekonomiczne.

Cykl podwyżek rozpoczął się w październiku 2021 roku. W ciągu dwunastu miesięcy referencyjna stopa procentowa wzrosła z poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. Dla wielu kredytobiorców oznaczało to wzrost raty kredytu (Więcej: Kto korzysta z wakacji kredytowych? Głównie osoby w dobrej sytuacji oraz Wakacje kredytowe 2022: złożono już ponad milion wniosków, banki liczą koszty).

Skutki światowego kryzysu finansowego w latach 2007-2009 [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker