Finanse

Wakacje kredytowe 2022: złożono już ponad milion wniosków

Wakacje kredytowe w 2022 roku mają stanowić formę wsparcia dla kredytobiorców. Jednak prognozuje się, że projekt uderzy w banki, które już liczą koszty wdrożenia tego projektu. 

Wakacje kredytowe 2022 – ponad milion wniosków w bankach

Wakacje kredytowe cieszą się ogromną popularnością wśród Polaków. Dotychczas w bankach złożono ponad milion wniosków, a jest to zaledwie połowa uprawnionych. Jak podał Związek Banków Polskich, dokładnie odnotowano 1,2 mln wniosków o wakacje kredytowe, które dotyczyły 860 tys. kredytów. Zgodnie z wprowadzoną ustawą, konsument składa oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności za składanie fałszywych oświadczeń. Zdarzają się przypadki składania wniosków w kilku bankach dotyczących kilku kredytów.

Pojawiają się również skargi klientów banków dotyczących samego programu wakacji kredytowych. UOKiK informował o 800 skargach związanych z wakacjami kredytowymi. Jednak jak przekonuje wiceprezes ZBP Tadeusz Białek, najczęściej są one nieuzasadnione, a ewentualne niedociągnięcia zazwyczaj leżą po stronie klientów:

Jest wcale nie mała liczba osób, która składa fałszywe oświadczenie, że korzysta tylko z jednego kredytu hipotecznego zaciągniętego tylko na swoje potrzeby mieszkaniowe, podczas gdy składają wnioski w kilku bankach. Rekordzista złożył sześć takich wniosków. […] To nie są marginalne przypadki.

Związek Banków Polskich podał, że szacowane koszty tego projekty dla całego sektora bankowego wyniosą ok. 20 mld zł.

Zobacz także: Zadłużenie krajów rozwijających się może być źródłem głębokiego kryzysu!

Wakacje kredytowe to program wprowadzony w ramach ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Na jej podstawie kredytobiorca może zawiesić spłatę czterech rat kredytu w tym roku i czterech (raz na kwartał w przyszłym).

Zobacz także: EBOR przyznaje Ukrainie dodatkowe miliony. Polska traci pozycję

Czy program może mieć negatywny wpływ na sektor bankowy?

Jak podaje Getin Noble Bank, negatywny wpływ wakacji kredytowych na 164 mln zł. Co więcej, analitycy spodziewają się zaraportowania negatywnego wyniku netto w trzecim kwartale tego roku. Powołując się na dane na koniec sierpnia, bank zaakceptował prawidłowe wnioski klientów o tzw. wakacje kredytowe stanowiące 33% umów spełniających kryteria oraz stanowiące 44% łącznego salda kapitałowego tych umów:

W efekcie przeprowadzenia analizy oszacowano, iż przewidywany docelowy negatywny wpływ zawieszenia wykonania umów o kredyt hipoteczny udzielonych w złotych na wynik netto banku za cały okres objęty ustawą wyniesie łącznie 164 mln zł. Powyższa kwota obciąży w całości wynik finansowy netto banku za trzeci kwartał 2022 roku.

Jak wskazali eksperci Getin Noble Bank, ostateczny wpływ kosztów z tytułu rozwiązań w zakresie tzw. wakacji kredytowych na wynik finansowy banku jest zależny m.in. od liczby klientów, którzy będą chcieli skorzystać z oferowanego programu.

Według wyliczeń ekonomisty Marcina Czaplickiego łączna strata 9 największych banków może wynieść nawet 18,5 mld zł.

Poprzez program wakacji kredytowych rząd zdecydował się na wsparcie kredytobiorców, którzy nie mogą się odnaleźć w trudnych warunkach gospodarczych. Dotyczy to głównie osób, które borykają się z wysokimi stopami procentowymi będącymi następstwem działań podejmowanych przez NBP (Więcej: Koniec wakacji! RPP podwyższa stopy procentowe o 25 punktów bazowych oraz Za pół roku czeka nas recesja i 27% inflacji? Szokująca prognoza NBP [WYKRESY]).

Pojawia się również pytanie, kiedy właściwie stopy przestaną rosnąć. Trudno na nie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Jeszcze na lipcowej konferencji Adam Glapiński sygnalizował, że stopy procentowe mogą spaść w III kwartale 2023 roku. Niemniej jednak obecnie wydaje się to dość odległą perspektywą, gdyż w otoczeniu makroekonomicznym wiele może się zmienić.

Ekspert kredytowy Lendi, Jacob Adam na łamach Rp.pl:

Konsensus rynkowy zakłada jedną, maksymalnie dwie podwyżki stóp procentowych – na wrześniowym i październikowym posiedzeniu RPP – o 25 pkt proc., co wydaje się zasadne, biorąc pod uwagę stan rynku. Może to nawet napawać optymizmem osoby, które chcą się starać o kredyt hipoteczny w najbliższych miesiącach.

Jednak jak wskazuje RPP w komunikacie:

Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę na polską gospodarkę.

Tak więc kolejne miesiące mogą okazać się kluczowe zarówno dla kredytobiorców, jak i banków.

Nadpłata kredytu przy wakacjach kredytowych może okazać się złotym interesem

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker