Finanse

Netflix powinien płacić miastom za korzystanie z infrastruktury kablowej

Czy Netflix powinien płacić miastom za korzystanie z infrastruktury kablowej? Według władz miasta Fort Scott w stanie Kansas tak. W Lipcu miasto to pozwało korporacje Netflix oraz Hulu. Władze domagają się opłat za korzystanie z powstałej infrastruktury, gdyż popularne serwisy używają okablowania utrzymywanego ze środków publicznych. 

Netflix vs władze lokalne

To nie pierwsze miasto, które próbuje uzyskać pieniądze od Netflixa. Władze lokalne powołują się często na utratę dochodów, gdy konsumenci rezygnują z usług operatorów kablowych płacących podatki na rzecz miast. Jak podaje portal Marketwatch, Richard Auxier, starszy wspólnik ds. polityki w Urban-Brookings Tax Policy Center uważa, że to naturalne, iż firmy korzystające z gotowej infrastruktury powinny płacić podatek, tym bardziej że za utrzymanie odpowiedniego stanu kabli odpowiada miasto. Fort Scott powołuje się na right-of-way principles, według których abonenci pozwanych korzystają z szerokopasmowego połączenia internetowego (DSL lub światłowód), które znajduje się w całości w obrębie publicznego dostępu do usług internetowych. 

Zobacz także: Czy to prawda, że Netflix płaci polskim statystom 5 zł za godzinę?

Netflix powinien płacić miastom za korzystanie z infrastruktury kablowej

Fort Scott walczy o spore sumy, gdyż domaga się 5% przychodów brutto uzyskanych przez korporację ze świadczenia usług w tym mieście. Z początku na głośną sprawę przymykano oko, nie wierząc w jej powodzenie. Jak się jednak okazuje, Netflix otrzymał w minionych miesiącach dużo więcej pozwów od miast, które również domagają się podobnych opłat. Problem nie dotyczy wyłącznie Stanów Zjednoczonych, gdyż pobieraniem podatku od giganta technologicznego zainteresowane są także inne kraje. 

Niewątpliwie Netflix posiada konkurencyjną ofertę w stosunku do programów oferowanych w telewizji publicznej. W czasie pandemii popularność serwisu wzrosła na całym świecie, co zapewniło mu rekordowe przychody. Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej formy telewizji, wybierając popularne serwisy streamingowe. 

Zobacz także: Opinia nt. podatku od Netflixa opiera się na mitach i nieuzasadnionym strachu

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker