Europa

Złoże Shrek zasobne w ropę i gaz zostało odkryte przez PGNiG

Nowo odkryte złoże Shrek pozwoli na wydobywanie znacznych ilości węglowodorów. Według wstępnych wyliczeń wielkość złóż mieści się w przedziale między ok. 19 a 38 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej), co potwierdził Norweski Dyrektoriat Naftowy (NPD).

Złoże Shrek jest bogate w cenne węglowodory

„Zgodnie z zapowiedziami prace wiertnicze na prospekcie Shrek trwały półtora miesiąca. Potwierdziliśmy obecność gazu ziemnego i ropy naftowej w piaskowcach jury dolnej i środkowej. W wykonanych otworach pobraliśmy rdzenie, próbki płynów złożowych i wykonaliśmy szczegółowe pomiary geofizyczne, co pozwoliło nam wstępnie określić wielkość i jakość złoża” – powiedział Piotr Woźniak, Prezes Zarządu PGNiG SA. „To ogromny sukces spółki PGNiG Upstream Norway, która pełni na tej koncesji rolę operatora” – dodał.

Zobacz także: Złoża siarki w Polsce: Wydobycie siarki w Polsce drastycznie spadło na przestrzeni lat

Wiercenie otworu głównego i odchodzącego od niego otworu bocznego, posadowionego na skłonie struktury, trwało zgodnie z planem 45 dni. Prace wiertnicze prowadzone były na morzu, gdzie głębokość wody wynosi ok. 350 metrów. Strop złoża stwierdzono, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, na głębokości ok. 2 tys. metrów poniżej dna morskiego. Odkryte złoże znajduje się ok. 5 km od pływającej jednostki produkcyjnej i magazynującej Skarv FPSO.

2500 135 Koncesje Norwegia update 10 2019 PL

„Podłączenie w przyszłości nowego złoża do istniejącej tak blisko infrastruktury wydobywczej wpłynie pozytywnie na rentowność całego projektu Skarv, na którym prowadzimy działalność. Dzięki nowemu odkryciu zwiększymy wydobycie własne na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie po 2022 roku chcemy produkować 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie” – powiedział Prezes PGNiG SA.

Zobacz także: Katar uzyska 126 mln ton LNG rocznie. Pomogą w tym gazowce z Korei

PGNiG Upstream Norway posiada 40 proc. udziałów w koncesji PL838

PGNiG Upstream Norway posiada 40 proc. udziałów w koncesji PL838. Koncesja została przyznana w ramach rundy APA2015. Znajduje się na Morzu Norweskim i sąsiaduje bezpośrednio z koncesjami Skarv i Ærfugl, na których PGNiG prowadzi wydobycie węglowodorów.

Na Norweskim Szelfie Kontynentalnym spółka PGNiG Upstream Norway posiada obecnie udziały w 24 koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych.

Złoża węgla dla wielu europejskich regionów okazały się przekleństwem

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker