Lotnictwo

Najdłuższy lot świata właśnie wystartował

Dziś przed godziną 3:30 czasu polskiego, wystartował najdłuższy lot świata. Australijskie linie Qantas uruchomiły połączenie z Nowego Jorku do Sydney.

Wystartował najdłuższy lot świata. Będzie trwał 20 godzin

Lot jest najdłuższym połączeniem na świecie. Podróż trwa blisko 20 godzin, a dystans pokonany przez samolot wyniesie 16 000 kilometrów bez międzylądowania. Maszyną wyznaczoną do obsługi połączenia jest Boeing 787-9 Dreamliner. Po wylądowaniu samolotu w Sydney będzie to najdłuższy lot w historii lotnictwa pasażerskiego.

Zobacz także: Francja wprowadza zakaz krótkodystansowych lotów krajowych

Warto jednak zwrócić uwagę, że jest to lot eksperymentalny. Na pokładzie samolotu znajduje się około 50 osób. Są to w głównej mierze naukowcy i lekarze, którzy mają badać jaki wpływ na ludzki organizm będzie miała tak długa podróż, co ma przesądzić o wprowadzeniu tak długich lotów. Kluczową kwestią może być tzw. jet lag, który jest widoczny już przy znacznie krótszych podróżach.

pacyfik lot

Decyzja o uruchomieniu połączenia ma zostać podjęta do końca roku, a komercyjne loty (o ile dojdzie do ich realizacji), mają ruszyć w 2022 roku.

Zostało już jedynie ustalenie konfiguracji foteli

Wówczas do ustalenia de facto byłaby tylko konfiguracja foteli w samolotach, których z pewnością byłoby mniej niż standardowo. Singapore Airlines, który lata od października ubiegłego roku na najdłuższej obecnie trasie lotniczej na świecie pomiędzy Singapurem a Nowym Jorkiem, używa do jej obsługi Airbusa A350-900. Samolot Airbusa jest zdolny pomieścić na swoim pokładzie w trzyklasowej konfiguracji 315 osób, jednak wersja do lotów pomiędzy Singapurem a USA jest zdolna zabrać na swój pokład nieco ponad połowę tej wartości – 161 pasażerów.

Zobacz także: Najdłuższa trasa kolejowa na świecie: Portugalia – Polska – Singapur

Przewoźnik stworzył tylko miejsca w klasie biznes i premium economy, argumentując to faktem, że tak długa podróż przy ograniczonych możliwościach poruszania się byłaby niezdrowa dla pasażerów, w związku z tym nie stworzono klasy ekonomicznej. Podobnie może być w przypadku linii Qantas. Warto dodać, że najdłuższe obecnie komercyjne połączenie na świecie z Nowego Jorku do Singapuru, trwa 18,5 godziny, a dystans do pokonania wynosi ponad 15 300 kilometrów.  

Lot z Nowego Jorku do Sydney można śledzić pod tym linkiem: https://fr24.com/QFA7879/2287630a

Lotnisko w Łodzi może stać się wyłącznie portem cargo

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker