Lotnictwo

Lotnisko w Łodzi może stać się wyłącznie portem cargo

Hanna Zdanowska zakomunikowała, że nie władze miasta i lotniska nie wykluczają, iż lotnisko w Łodzi zostanie całkowicie przekształcone w wyłącznie hub cargo.

Lotnisko w Łodzi ma coraz większy problem z przyciągnięciem podróżnych

Lotnisko w Łodzi od kilku lat ma bardzo poważne problemy z przyciągnięcie podróżnych. Port pomimo świetnego położenia przy dużej aglomeracji jest jednym z najmniejszych lotnisk pod względem liczby obsłużonych pasażerów. Ustępuje w zasadzie tylko młodemu lotnisku w Olsztynie.

Zobacz także: Francja wprowadza zakaz krótkodystansowych lotów krajowych.

Lotnisko świetnie skrawowałoby się jako hub transportowy, ale potrzebne są zmiany

Położenie Łodzi na przecięciu głównych szlaków transportowych kraju naturalnie predestynuje to miasto, a wraz z nim, lotnisko do roli hubu transportowego. Niestety od lat łódzkie lotnisko jest traktowane po macoszemu mimo bardzo dużych możliwość komunikacyjnych. To właśnie pod Łodzią przecinają się autostrady A1 i A2 oraz drogi ekspresowe S8 i S14. Dokończenie tej ostatniej pozwoli na domknięcie tzw. ringu wokół Łodzi, co uczyni miasto najlepiej skomunikowanym w Polsce.

W okolicach Łodzi znajdują się także węzły kolejowe, a także duży terminal kontenerowy w Kutnie. Transport intermodalny, czyli taki do którego używane są co najmniej dwa środki transportu, jest ważnym ogniwem łańcucha gospodarczego. Kontrolowanie przepływów towarów jest kluczowe dla budowy swojej pozycji gospodarczej i politycznej. Korzystają z tego m.in. Turcja, Luksemburg, Niemcy i wiele innych państw.

Zobacz także: Lotnisko w Radomiu ruszy w przyszłym roku. A przynajmniej taki jest plan…

Położenie Łodzi na przecięciu ważnych europejskich szlaków transportowych jest jednym z najlepszych do tego typu inwestycji. Niektórzy eksperci zaznaczali, że to lotnisko w Łodzi powinno być nowym CPK, a przynajmniej bardzo blisko z CPK kooperować. Być może jest to rozwiązanie, które powinno być rozważone. Lotnisko pasażerskie bliżej Warszawy, a lotnisko transportowe bliżej Łodzi. Dwa mniejsze lotniska, ale za to blisko ze sobą współpracujące.

Położenie Łodzi na mapie Europy jest jej dużym atutem, który warto byłoby wykorzystać, gdyż niewiele miast w na Starym Kontynencie ma tak istotne możliwości rozwoju transportu.

Przychody LOT w 2019 roku osiągnęły rekordową wartość

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker