Finanse

Minister Emilewicz zapowiedziała nowy podatek

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w programie „Gość Radia ZET zapowiedziała wprowadzenie nowego podatku od sklepów wielkopowierzchniowych tzw. congestion tax.

Congestion tax jest – jak wspomniała minister – podatkiem nakładanym na sklepy wielkopowierzchniowe. Nie jest to jednak podatek od obrotu ani od uzyskanego dochodu, ale od wpływu sklepu na stan tkanki miejskiej. Krótko mówiąc, na podstawie specjalnego algorytmu ocenia się jaki wpływ ma sklep na zwiększone korki oraz m.in. na wzrost inwestycji drogowych wynikających z niszczenia dróg przez samochody klientów przyjeżdżających na zakupy. Te oraz kilka innych kwestii ma mieć wpływ na wysokość podatku nałożonego na sklepy.

Minister zaznaczyła, że Komisja Europejska nie powinna przedstawiać swoich zastrzeżeń, gdyż taki podatek funkcjonuje np. w Hiszpanii.

Ponadto Jadwiga Emilewicz zaznaczyła, że jeśli dojdzie do szybkiego powstania rządu, to być może uda się dopracować koncepcje, co pozwoli na wejście w życie nowej daniny już od początku przyszłego roku.  

 Gdyby każda osoba wchodząca na portal przelewała nam miesięcznie 30 gr, to bylibyśmy w stanie publikować każdego miesiąca kilkadziesiąt jakościowych analiz, które poprawiłyby jakość debaty publicznej w naszym kraju. Możesz się do tego przyczynić udzielając nam wsparcia i przelewając na nr konta 49 1020 4027 0000 1302 1542 2304 dowolną kwotę.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker