Polska

Budowlanka i przemysł na hamulcu. Nieciekawe dane z polskiej gospodarki

Produkcja sprzedana przemysłu w grudniu 2019 r. była wyższa o 3,8 proc. w porównaniu z grudniem 2018 r., kiedy notowano wzrost o 2,9 proc., natomiast w porównaniu z listopadem 2019 r. spadła o 9,4 proc. Przy czym warto zaznaczyć, że polska budowlanka radzi sobie znacznie gorzej. 

Produkcja sprzedana przemysłu w grudniu była wyższa, ale nie napawa to optymizmem

W okresie styczeń – grudzień 2019 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,0 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r., kiedy notowano wzrost 5,8 proc.

Zobacz także: Polska branża AGD jest największa w Europie, ale niedługo może znaleźć się w kryzysie

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym, w grudniu 2019 r. produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 2,1 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu 2018 r. i o 2,9 proc. niższym w porównaniu z listopadem 2019 r.

To dane znacznie gorsze od przewidywań. Rynkowy konsensus zakładał, że wzrost w stosunku do grudnia 2018 roku wyniesie 6,4 proc., a spadnie o 7 proc. w stosunku do listopada.

Należy jednak zwrócić uwagę, że wzrostowi produkcji nie sprzyjał układ kalendarza (Wigilia we wtorek), który sprawiał, że pracownicy chętniej brali wolne od pracy. Podobny układ miał miejsce w 2013 roku i wówczas również odnotowano wyraźnie gorsze dane.

W budowlance jeszcze gorzej

Wcześniej zostały opublikowane dane na temat produkcji budowlanej, które również były znacznie gorsze niż oczekiwania. Zanotowano spadek o 3,3 proc., wobec oczekiwanego wzrostu na poziomie 1 proc.

Gorsze dane budownictwa wynikają w dużej mierze ze spadku inwestycji publicznych oraz wzrostu awersji do ryzyka w sektorze prywatnym, co również nie wpływa pozytywnie na inwestycje. Wyjątkiem jest jedynie „mieszkaniówka”.

Zobacz także: Nowy Jedwabny Szlak: Poczta Polska zaczyna współpracę z Pocztą Chińską

Prognozy gospodarcze gorsze niż poprzednio

Nie najlepsze dane sprawiły, że prognozy na ten rok zostały zrewidowane w dół lub podtrzymane na stosunkowo niskim poziomie. Zrobili tak m.in. analitycy mBanku, którzy uważają, że wzrost gospodarczy w naszym kraju w tym roku wyniesie zaledwie 2,9 proc.

Z kolei analitycy banku ING twierdzą, że w IV kwartale 2019 roku gospodarka nie urosła więcej niż 3,5 proc.

W nieco lepszych nastrojach są makroekonomiści z banku Pekao, którzy twierdzą, że w kontekście spowolnienia gospodarczego w Europie polskie dane są ciągle pozytywne. 

https://obserwatorgospodarczy.pl/2021/06/16/polski-przemysl-kosmiczny-coraz-prezniej-sie-rozwija/

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker