Finanse

Złoto najdroższe w historii!

We poniedziałek uncja złota wyceniana w polskiej walucie była najdroższa w historii ocierając się o granicę 6200 zł.

W dolarach jedna uncja wyceniana była na 1580 dolarów, natomiast w przeliczeniu na złote było to aż 6200 zł. Wyceniając uncję za pomocą amerykańskiej waluty należy wspomnieć, że nie są to rekordowe wartośći. Te miały miejsce w czasie globalnego kryzysu finansowego w 2011 roku.

gold price PLN2

Cena złota wyrażona w PLN, źródło Mennica Polska

Niemniej jednak słaba pozycja złotego sprawiła, że w przeliczeniu z dolarów na PLN uncja złota stała się najdroższa w historii. To bardzo istotna informacja, ponieważ cena złota jest dobrym wskaźnikiem niepokojów na światowych rynkach.

Złoto jako bezpieczna lokata kapitału

Złoto jest uważana za tzw. bezpieczną przystań, czyli jako aktywo dobre do ulokowania kapitału w czasie zawirowań na światowej scenie. W związku z tym im wyższa cena złota, tym wyższe niepokoje i na odwrót. Potwierdzają to również dane historyczne.

gold price USD

Cena złota wyrażona w USD, źródło Mennica Polska

Nim złoto w 2011 roku wyceniane w dolarach osiągnęło rekord będąc wycenianym na 1900 dolarów za uncję, to zaledwie kilka lat wcześniej „szorowało” po dnie z ceną na poziomie 400 dolarów. Warto wspomnieć, że wówczas mieliśmy świetną koniunkturę na rynkach i kapitał był lokowany w inne aktywa, głównie nieruchomości przez co cena złota była stosunkowo niska.

Zawirowania na światowych rynkach windują ceny

Obecne zawirowania związane z konfliktem między USA i Iranem, wojną handlową USA – Chiny, coraz większym zagrożeniem ze strony koronawirusu oraz prowadzoną na masową skalę politykę dodruku pieniądza, która może wpłynąć na wzrost inflacji sprawiają, że złoto znów jest w cenie.

Czas na zakupy złota już minął

Wysoka cena złota powinna być raczej sygnałem, że należy się wstrzymać z zakupami kruszcu. Sytuacja na świecie nie jest aż tak napięta by ta cena miała jeszcze istotnie urosnąć, a należy pamiętać, że to jedna z najwyższych cen w historii wyrażona w dolarach. Trzeba też pamiętać o zmianie kursu, gdyż transakcje na rynkach dokonywane są za pomocą amerykańskiej waluty, więc nawet w przypadku wzrostu cen złota przy jeszcze większym umocnieniu się PLN może dojśc do sytuacji, że realnie stracimy.

Złoto jest dobrą alokacją kapitału jednak w obecnej sytuacji kupowanie na masową skalę może się okazać niebezpieczne. Podobnego zdania są również eksperci handlujący na rynkach kruszców.  

Polecane artykuły

Back to top button