Polska

Inflacja najwyższa od ponad ośmiu lat. Wyrażnie powyżej celu inflacyjnego

Według wstępnych danych w styczniu 2020 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,4 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,9 proc.

Mając na uwadze wzrost miesiąc do miesiąca to 0,9 proc . jest jednym z największy wzrostów ostatnimi czasy. Bardziej niepokojący jest jednak wzrost w skali roku. To aż 4,4 proc., a to oznacza, że bardzo wyraźnie został przebity próg celu inflacyjnego, którego górna granica wynosi 3,5 proc.

Inflacja ostatni raz tak wysoko była w grudniu 2011 roku, czyli ponad osiem lat temu. Był to też ostatni raz kiedy znalazła się powyżej celu inflacyjnego, wówczas wyniosła 4,6 proc.

inflacja 2020

Za obecny wzrost cen ma największy wpływ wzrost cen żywności, która podrożała o 6,7 proc. Ponadto mocno podrożały także koszty mieszkania – o 4,9 proc oraz o 1,9 proc. wzrosły koszty transportu. Te trzy działy są w największym stopniu odpowiedzialne za wzrost cen, gdyż odpowiadają za około 55 proc. wydatków na życie.

Tak duży wzrost cen nie był w Polsce dawno widziany i sprawdziły się przewidywania ekonomistów, którzy wieszczyli, że inflacja może przekroczyć poziom 4 proc. To też pokazuje, że wzrost gospodarczy oparty na konsumpcji, który był tak forsowany przez rząd powoli wygasa, co nie jest niczym niezwykłym, gdyż powszechnie wiadomo, że długoterminowo nie da się rozwijać gospodarki tylko w oparciu o konsumpcję.     

Zasadniczym pytaniem jest co zrobi Rada Polityki Pieniężnej? Jeśli w końcu podniesie stopy procentowe w celu schłodzenia gospodarki, to wówczas może dojść to jeszcze większego spadku dynamiki PKB, a także spowolnienia na rynku nieruchomości, a to z kolei oznacza, że wzrost PKB w 2020 roku może mieć problem z przekroczeniem poziomu 3 proc.

Filip Lamański

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Polecane artykuły

Back to top button