Lotnictwo

Lotnictwo notuje wielomiliardowe straty. Przyczyną koronawirus

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ogłosiło, że szerzenie się koronawirusa Covid-19 może narazić lotnictwo na 113 miliardów dolarów strat w samym 2020 roku.

IATA to zrzeszenie 290 przewoźników z całego świata, które ocenia dotychczasowe straty w lotnictwie na 63 miliardy dolarów. Warto zauważyć, że kryzys związany z wirusem trwa zaledwie dwa miesiące.

Zrzeszenie przewiduje, że straty finansowe będą podobne do tych z lat 2008-2009, czyli początków kryzysu finansowego. IATA poinformowała 20 lutego, że straty lotnictwa wyniosły blisko 30 miliardów dolarów. Wówczas jednak epidemia miała miejsce głównie w Chinach. Od tamtego czasu rozprzestrzeniła się on jednak po świecie, co znacznie pogorszyło sytuację lotnictwa cywilnego.

Jak podaje firma ForwardKeys rezerwacje lotów do Europy z obu Ameryk, Afryki i Azji uległy w ostatnim tygodniu lutego redukcji o 79 proc.

Mnóstwo linii lotniczych zredukowało swoje połączenia m.in. do Włoch, Chin i Korei Południowej.

Pierwszą ofiarą obecnej sytuacji jest brytyjski przewoźnik regionalny Flybe, który w czwartek ogłosił upadłość, a tysiące swoich klientów pozostawił bez żadnej pomocy.

Inne linie lotnicze również tną połączenia. Lufthansa uziemiła 150 maszyna, a AirFrance wysłało swoje samoloty na szybszy przegląd.

Jak dotychczas jedynym pozytywem zaistniałej sytuacji jest spadek cen ropy na globalnych rynkach.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker