ChinyGospodarka

Załamanie gospodarcze w Chinach. PKB spadł o 6,8 proc.

Jak podaje Reuters, ma obecnie miejsce prawdziwe załamanie gospodarcze w Chinach. PKB Państwa Środka spadł pierwszym kwartale o 6,8 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Jest to pierwszy spadek PKB w Chinach od 1992 roku, czyli od momentu, gdy zbierane są na ten temat dane.

Załamanie gospodarcze w Chinach. PKB obniżył się bardziej, niż oczekiwano

Spadek jest nieco większy od przewidywań analityków Reutersa, którzy uważali, że PKB skurczy się o 6,5 proc. Niemniej jednak warto dodać, że IV kwartał ubiegłego roku został zakończony wzrostem na poziomie 6 proc. To pokazuje, że chińska gospodarka bardzo mocno odczuła epidemię Covid-19.

Zobacz także: Chiny wchodzą właśnie w kryzys demograficzny. Wzrost populacji hamuje

W stosunku do IV kwartału 2019 roku PKB spadło aż o 9,8 proc. podczas gdy przewidywano spadek na poziomie 9,9 proc. Poprzedni odczyt kwartalnych zmian pokazał wzrost na poziomie 1,5 proc.

Produkcja przemysłowa spadła w marcu o mniej niż oczekiwane 1,1 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Niemniej jednak znacznie gorzej radziła sobie sprzedaż detaliczna, która zmniejszyła się o 15,8 proc. i był to spadek większy niż oczekiwano.

Bezrobocie spadło, dochód rozporządzalny również

Stopa bezrobocia w miastach spadła do 5,9 proc. w marcu w stosunku do 6,2 proc. w lutym, co sugeruje, że załamanie rynku pracy jeszcze nie nadeszło. Niemniej jednak te dane są często kwestionowane, gdyż chiński urząd statystyczny nie wlicza tymczasowych pracowników z prowincji, którzy przywędrowali do miast za pracą. W związku z tym sytuacja na rynku pracy może być znacznie gorsza, niż się wydaje.

Zobacz także: Chiny wyprodukowały lewitującą kolej magnetyczną zdolną poruszać się 600 km/h!

To też pokazują dane dotyczące dochodu rozporządzalnego, który po uwzględnieniu inflacji spadł w pierwszym kwartale w stosunku do poprzedniego roku o 3,9 proc.

Ankietowani przez Reutersa analitycy przewidują, że w 2020 r. wzrost gospodarczy Chin wyniesie 2,5 proc., co będzie najwolniejszym wzrostem od blisko pół wieku, czyli od rządów Mao. Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy ściął prognozy wzrostu gospodarczego Chin na 2020 rok z 6 proc. do 1,2 proc.

Filip Lamański

Kiedy Chiny staną się największą gospodarką na świecie? Bloomberg: być może nigdy

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker