Drogi I mosty

Rząd rezygnuje z PPP. S10, S6 i Obwodnicę Trójmiasta pobuduje GDDKiA

Rząd planuje zwiększyć budżet na Program Budowy Dróg Krajowych, dzięki czemu większość inwestycji, które miały być realizowane w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) będą budowane przez GDDKiA.

Budżet Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 został zwiększony o blisko 22 mld złotych. Środki te mają zostać przeznaczone na realizacje zadań, które dotychczas miały być realizowane w formule PPP oraz na zwiększenie budżetów innych inwestycji, których koszty okażą się większe niż pierwotnie zakładano. W sumie budżet PBDK zwiększył się do 164 mld złotych.

Zwiększenie budżetu oznacza, że droga S6 Słupsk – Lębork, S10 między Toruniem a Bydgoszczą oraz Obwodnica Trójmiasta będą realizowane przez GDDKiA, a nie w ramach PPP. Ma to przyspieszyć cały proces, dzięki czemu drogi mają powstać szybciej. Ponadto w dłuższej perspektywie Skarb Państwa ma ponosić mniejsze koszty ze względu na brak konieczności płacenia podmiotowi prywatnemu – tak przynajmniej wynika z rządowego uzasadnienia. W sumie na te trzy inwestycje ma być przeznaczone blisko 12 mld złotych.

Wśród dróg, które zostaną pobudowane w ramach PPP jest tylko Zachodnia Obwodnica Szczecina w ciągu drogi S6.  

Ponadto blisko 10 mld złotych ma zostać przeznaczone na aktualizacje nakładów finansowych, które ze względu na wzrost cen materiałów budowlanych i wynagrodzeń wymagały zwiększenia budżetów

Środki na zwiększony budżet w PBDK mają pochodzić z emisji obligacji oraz kredytów z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Rząd zakłada także wyższe wpływy z tytułu opłat za użytkowanie dróg.

{loadmoduleid 155}

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker