Drogi I mosty

Jeden z odcinków Via Carpatia z ponad 700 mln dofinansowaniem

Komisja Europejska zatwierdziła prawie 736 milionów złotych unijnego dofinansowania dla budowy drogi S19 na 42-kilometrowym odcinku od węzła Lublin Węglin do węzła Kraśnik Południe. Dofinansowanie unijne dla inwestycji jest pewne.

„Zgodnie z prawem unijnym każda duża inwestycja, która ma być dofinansowana z UE, musi uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na takie wsparcie. Decyzja Komisji oznacza, że dofinansowanie jest pewne. Rzetelna praca nad inwestycją popłaca” – mówi minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Odcinek, którego dotyczy decyzja Komisji Europejskiej, to fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia, która ma połączyć Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji. W Polsce droga biegnie z północy na południe, wzdłuż wschodniej granicy.

via carpatia

„Via Carpatia to inwestycyjny priorytet rządu. Chcemy wspierać budowę tej drogi także z nowego rozdania funduszy unijnych. Dążymy do tego, żeby na koniec przyszłej perspektywy cała Via Carpatia w Polsce miała standard drogi ekspresowej” – zapowiada minister Jarosińska-Jedynak.

Zdaniem minister ekspresowa Via Carpatia będzie miała ogromne znaczenie dla rozwoju Polski Wschodniej. „Bardzo często mówi się, że sieć transportowa to krwioobieg gospodarki, dlatego Via Carpatię możemy nazwać aortą wschodniej części Polski, która będzie dostarczać tlen do rozwoju. Także po to, by jak najszybciej zrobić restart po pandemii” – dodaje minister.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker