Polska

Handel detaliczny w Polsce nadrabia pandemiczne straty

Główny Urząd Statystyczny zaprezentował informacje o tym, jak we wrześniu radził sobie handel detaliczny w Polsce. Sprzedaż w ujęciu nominalnym okazała się o 1,8% niższa niż w sierpniu i jednocześnie 2,7% wyższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

Handel detaliczny w Polsce nadrabia pandemiczne straty

Wyniki września okazały się nieco lepsze niż konsensus z oczekiwań rynkowych. Po części mógł być to efekt stopniowo postępującej normalizacji i odrabiania części zaległości zakupowych z wcześniejszych okresów (zwłaszcza w zakresie dóbr o bardziej trwałym charakterze). Widoczny był jednak też ruch w zakresie zakupów dóbr pierwszej potrzeby (być może to nowa fala robienia zapasów). 

Zobacz także: Nowa Zelandia wprowadza zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych

Na przestrzeni pierwszych dziewięciu miesięcy roku sprzedaż detaliczna była nominalnie o 2,6% niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Po ośmiu miesiącach roku sprzedaż nominalnie była o 3,0% niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W ujęciu narastającym najsłabszy w tym roku wynik notowany był po maju – w okresie I-V sprzedaż detaliczna był niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego o 6,2%. Wrzesień przyniósł więc kolejny krok wychodzenia z zapaści. 

Choć nadal sprzedaż niektórych dóbr spada, a wielu jest niższa niż przed rokiem

Spadek sprzedaży detalicznej w ujęciu nominalnym obserwowano we wrześniu w czterech rodzajach towarów: meble, rtv, agd (o 6,9%), paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 4,3%), żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 4,1%), prasa, książki pozostała w wyspecjalizowanych sklepach (o 2,8%). Wzrost sprzedaży we wrześniu zanotowano również w czterech rodzajach towarów: pojazdy samochodowe motocykle, części (o 11,2%), tekstylia, odzież i obuwie (o 3,0%), pozostałe (o 2,9%), farmaceutyki i kosmetyki (o 2,2%). 

Zobacz także: Francja wchodzi z lockdownem na ostro. Zakaz sprzedaży „zbędnych” towarów w sklepach

Sprzedaż niższą niż przed rokiem notowano w trzech grupach towarów: paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 10,6%), tekstylia, odzież i obuwie (o 3,5%), pozostałe (o 1,1%). W przypadku pięciu grup towarów sprzedaż była wyższa niż przed rokiem: meble, rtv, agd (o 9,7%), żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 4,8%), prasa, książki pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach (o 4,7%), pojazdy samochodowe, motocykle, części (o 4,2%), farmaceutyki i kosmetyki, sprzęt ortopedyczny (o 4,1%).

Statystyki sprzedaży detalicznej sporządzane w ujęciu cen stałych wskazywały we wrześniu spadek  sprzedaży o 2,2%, a jej poziom wyższy niż przed rokiem o 2,5%. W sierpniu poziom sprzedaży był o 0,5% wyższy niż przed rokiem.  

Piotr Soroczyński
Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej

Sprzedaż smartfonów Huawei szoruje po dnie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker