Polska

Nastroje wśród polskich menadżerów ciągle stosunkowo dobre

Najnowsze badanie PMI od IHS Markit wskazuje, że warunki nastroje wśród polskich menadżerów są coraz lepsze! 

Nastroje wśród polskich menadżerów ciągle stosunkowo dobre

W październiku PMI odnotował taką samą wartość jak we wrześniu i wyniósł on 50,8 punktu. Każda wartość powyżej neutralnego poziomu 50 punktów oznacza poprawę nastrojów w sektorze. Jest to już czwarty miesiąc z rzędu, w którym sygnalizowana jest poprawa nastrojów.

Zobacz także: PMI: Nastroje w przemyśle coraz lepsze, jednak optymizm nie tak duży jak w lipcu

PMI jest kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów:

– nowych zamówień,   
– produkcji,   
– zatrudnienia,    
– czasu dostaw    
– zapasów pozycji zakupionych.    

Ożywienie w przemyśle (pomimo wzrostu eksportu) było spowalniane przez spadek nowych zamówień, który wynikał ze spadku krajowego popytu. Wzrost odnotowała produkcja, jednak był on wolniejszy niż w poprzednich miesiącach.

Silniejszy był natomiast wzrost zatrudnienia, zapasów oraz wydłużenia czasów dostaw, który wynikał ze wzrostu zamówień zagranicznych. Jak wskazują analitycy IHS Markit, eksport rósł czwarty miesiąc z rzędu i to w tempie najszybszym od stycznia 2018 roku.

Zobacz także: Co dziesiąty Polak ma problemy finansowe przez pandemię, ale jeszcze nie jest tak źle

Różnorodne trendy w polskim sektorze wytwórczym

„Podobnie jak we wrześniu najnowsze wyniki badań PMI wykazały różnorodne trendy w polskim sektorze wytwórczym. Główny Wskaźnik PMI utrzymał się na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej (50,8), sygnalizując ożywienie w przemyśle, lecz bez rozmachu. Podczas gdy produkcja ponownie się zwiększyła, tempo tej ekspansji zwolniło i było bardzo słabe. Wiązało się to z pierwszym od czerwca spadkiem nowych zamówień. Słaby popyt wynikał z sytuacji na rynku krajowym, gdyż zamówienia eksportowe wzrosły w najszybszym tempie od stycznia 2018. Zaległości zwiększyły się po raz pierwszy od lipca 2018, co wynikało głównie z nieobecności pracowników zmuszonych do odbycia kwarantanny. Aby braki kadrowe nie odbiły się na produkcji, producenci zwiększyli poziom zatrudnienia w najszybszym tempie od czerwca 2018. Prognozy odnośnie przyszłej produkcji znacznie osłabły, odzwierciedlając niepokoje związane z ponownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem” – komentuje Trevor Balchin, ekonomista IHS Markit.

Pomimo odnotowanej inflacji kosztowej, która jest głównie efektem osłabienia się PLN, polscy przedsiębiorcy z sektora wytwórczego spodziewają się wzrostu produkcji w ciągu najbliższego roku. Z badania PMI wynika, że planowane są nowe inwestycje i wprowadzanie nowych produktów na rynek. Niemniej jednak optymizm biznesowy mimo wszystko był najsłabszy od maja.

Coraz lepsze nastroje gospodarcze wśród polskich przedsiębiorstw

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker