Nieruchomości

Nowe mieszkania w Polsce drożeją mimo pandemii

NBP opublikował dane na temat cen, po jakich dokonywane były transakcje zakupu mieszkań w III kwartale 2020 r. Jak się okazało, nowe mieszkania w Polsce nadal, co do zasady drożeją. W 11 z 17 badanych miast ceny nowych mieszkań osiągnęły najwyższy poziom w historii. Dla przykładu w Warszawie po raz pierwszy średnia cena przekroczyła 10 000 zł za m kw., a w Gdańsku 9000 zł za m kw. Należy zauważyć, że III kwartał to był okres jeszcze przed rozpoczęciem drugiej fali epidemii, kiedy sytuacja wydawała się ustabilizowana i można było odnieść wrażenie, że wszystko wraca do normy.

Nowe mieszkania w Polsce nadal, co do zasady, drożeją

 – Miasta, w których transakcyjne ceny nowych mieszkań ustanowiły nowy rekord to: Bydgoszcz, Gdańsk, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Zielona Góra. Na pocieszenie dla osób planujących zakup mieszkania możemy jednak dodać, że te wzrosty cen częściowo są „złudzeniem” wynikającym z tego, że spadło zainteresowanie mieszkaniami tańszymi – podaje Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera.

Zobacz także: Dlaczego mieszkania w Polsce są drogie?

Na zakupy w omawianym okresie mogli sobie bowiem pozwolić głownie ci, którzy mieli bardzo dobrą sytuację finansową. Tymczasem osoby, które planowały zakup np. pierwszego w życiu mieszkania często wstrzymywały się z dokonaniem transakcji ponieważ bank odmawiał im udzielenia kredytu, albo sami odkładali to na przyszłość obawiając się utraty pracy. Należy też dodać, że większość banków podwyższyło wymagany wkład własny z 10% do 20%. Wiele osób zapewne musiało więc odłożyć swoje plany, aby zebrać dodatkowe oszczędności. Prawdopodobnie to właśnie mniejsza sprzedaż w segmencie tańszych mieszkań wywindowała średnie ceny do rekordowych poziomów.

W Krakowie nowe mieszkania aż o 13,5% drożej niż przed rokiem

Jeśli chodzi o to, w których miastach ceny w III kwartale wzrosły najmocniej, to szczególnie wyróżnia się Kraków, w którym średnia cena jest aż o 13,5 proc. wyższa niż przed rokiem. Duże zmiany odnotowano również w Zielonej Górze (+12,6 proc. r/r), Warszawie (+10,8 proc. r/r) oraz w Kielcach (+9,7 proc. r/r). Spadek w ujęciu rocznym pojawił się jedynie w Gdyni (-1 proc. r/r). Średnio w badanych miastach ceny są o 6 proc. wyższe niż przed rokiem.

Transakcyjne ceny mieszkań w III kw. 2020 na rynku pierwotnym

ceny mieszkań

źródło: Expander, na podstawie danych NBP

Zobacz także: Warszawa: Dzięki tej mapie dowiesz się, gdzie najlepiej mieszkać

Rynek wtórny zawsze spóźniony

– Nieco inaczej wyglądała sytuacja na rynku wtórnym. W tym przypadku w 9 z 17 badanych miast ceny były niższe niż w II kwartale, a więc mniej więcej w połowie z nich wzrosły, a w połowie spadły. Wynika to z faktu, że tu sprzedawcami w większości nie są profesjonaliści, lecz zwykli ludzie, którzy z pewnym opóźnieniem reagują na zmiany sytuacji – komentuje Jarosław Sadowski.

Przypomnijmy, że w II kwartale, gdy ceny nowych mieszkań spadały, to na rynku wtórnym wciąż rosły. Wtedy sprzedający używane mieszkania jeszcze nie zdali sobie sprawę, że muszą zmniejszyć oczekiwania cenowe. Wielu z nich nie doczekało się więc kupców i w związku z tym dopiero w III kwartale obniżyli ceny. Tymczasem deweloperzy obniżali je już wiosną, a gdy nadeszła poprawa sytuacji w III kwartale, to od razu zareagowali podwyżkami.

Zobacz także: Zbyt ciasne mieszkania są w Polsce sporym problemem

W Łodzi używane mieszkania zdrożały o 19 proc.

Warto też zwrócić uwagę, że mimo wspomnianych spadków cen w porównaniu do II kwartału, to stawki wciąż są zdecydowanie wyższe niż przed rokiem. Rekordzistami pod tym względem jest Łódź (+19,2 proc. r/r), Szczecin (+14,3 proc.) oraz Rzeszów (+14,2 proc.). Na drugim biegunie jest Zielona Góra, gdzie stawka jest tylko o 1,7 proc. wyższa niż rok temu. Ciekawostką jest też Warszawa, która na rynku wtórnym ma drugi najgorszy wynik, czyli roczny wzrost średniej ceny wynosi tylko 5,3 proc. Przypomnijmy, że nowe mieszkania w stolicy są o prawie 11 proc. droższe niż przed rokiem, co jest trzecim najwyższym wynikiem.

Transakcyjne ceny mieszkań w III kw. 2020 na rynku wtórnym

ceny mieszkań wtorny
źródło: Expander, na podstawie danych NBP

Mieszkania bez wynajmujących lepszą inwestycją niż lokata

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker