Polska

Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS, mimo pandemii, rośnie!

Pomimo pandemii rośnie w Polsce liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. Na koniec roku takowych było już ok. 725 tys.

Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS, mimo pandemii, rośnie!

Na koniec minionego roku w ZUS ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym podlegało 725 tys. cudzoziemców. Jest to o 36 tys. więcej niż w III kw. tego samego roku.

Warto dodać, że na koniec 2019 roku do systemu zgłoszonych było 651 tys. obcokrajowców. W 2020 roku pomimo pandemii urosła liczba cudzoziemców opłacających składki emerytalne i rentowe o ponad 10 proc.

Zobacz także: Imigranci są bardziej pracowici od nas

W 2020 roku najwięcej ubezpieczonych było wśród Ukraińców – 532,5 tys. Na drugim miejscu pod tym względem byli Białorusini – 50,6 tys., a na trzecim Gruzini –  12,9 tys.

Polska wydaje najwięcej w UE pozwoleń na pracę

Powyższe dane nie są jednak zaskoczeniem. Polska wydaje najwięcej w całej UE pierwszych pozwoleń na pobyt dla obywateli państw trzecich. W 2019 roku wydano w Polsce 724 tys. pozwoleń co stanowiło 25 proc. wszystkich pozwoleń w UE.

Ponadto jesteśmy na pierwszym miejscu w UE wśród pozwoleń wydanych w celach zarobkowych. Spośród 724 tys. pierwszych pozwoleń, 625 tys. dotyczyło celów zarobkowych, z czego 551 tys. zostało wydane obywatelom Ukrainy. W sumie odpowiadamy za ponad połowe wszystkich pozwoleń na pracę wydanych w UE. Ponadto 80 proc. pozwoleń dla Ukraińców, którzy są największą grupą przyjezdnych do UE, zostało wydane przez Polskę.

Zobacz także: Nowa polityka migracyjna jeszcze bardziej restrykcyjna

Powyższe dane wyjaśniają tak duże liczby ubezpieczonych w Polsce obcokrajowców. Niewątpliwie jest to dobra wiadomość dla systemu emerytalnego, który otrzymuje pokaźny zastrzyk gotówki. Należy jednak pamiętać, że w przyszłości cudzoziemcom płacącym w Polsce składki trzeba będzie wypłacić emerytury.  

https://obserwatorgospodarczy.pl/2021/09/21/ukrainscy-imigranci-czynia-polakow-bogatszymi/

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker