Finanse

Czy warto inwestować w zagranicznych liderów branży technologicznej?

Amazon, Google, Microsoft, Apple, Facebook, Netflix, Uber – niemal każdy z nas zna te firmy oraz słyszał o ich drodze do zastania liderem branży technologicznej. Choć gigantyczne korporacje określane mianem Big Tech obecnie mają dominującą pozycję na rynku, to wielu inwestorów wciąż widzi w nich potencjał do dalszych wzrostów i zastanawia się nad włączeniem ich do portfolio. Czy warto inwestować w zagranicznych liderów branży technologicznej? A może ich akcje stanowią przewartościowaną pułapkę? Sprawdźmy to!

Długoterminowy wpływ oligopolów na branżę technologiczną

Wysoka wycena akcji największych firm technologicznych wiąże się ze zjawiskiem oligopolizacji całej branży. Największe spółki wykorzystują swoją dominującą pozycję do powiększania bazy klientów oraz agresywnej walki z konkurencją posiadającą mniej zasobów. To właśnie tutaj zdaniem inwestorów kryje się możliwość dalszego rozwoju firm, co przekłada się na wzrost cen akcji. Zdaniem Yahoo Finance obecnie ogólnoświatową branżę technologiczną dominuje jedynie 18 największych podmiotów. Ich pozycja wydaje się obecnie niezagrożona, ale pamiętajmy, że może się to szybko zmienić za sprawą szybkich przemian technologicznych lub decyzji politycznych. Formujący się oligopol w sektorze technologicznym zdaniem wielu ekonomistów generuje duże problemy społeczne i gospodarcze, przez co rośnie społeczne poparcie dla walki z największymi korporacjami. Obecne wyceny spółek mogą nie brać w pełni pod uwagę wspomnianego ryzyka, które warto mieć na uwadze, kupując akcje technologicznych gigantów.

Zobacz także: Inwestycje zagraniczne w Polsce, pomimo pandemii, poszły w górę

Czy warto inwestować w zagranicznych liderów branży technologicznej?

Zdecydowana większość gigantów branży technologicznej jest notowana na amerykańskiej giełdzie, a zakup ich akcji poprzez tradycyjne biuro maklerskie może być problematyczny, głównie ze względu na relatywnie wysokie prowizje dotyczące obrotu zagranicznymi papierami wartościowymi. Nie są to rzecz jasna koszty zaporowe, ale można je zminimalizować poprzez zmniejszenie liczby transakcji lub zakup akcji poprzez platformy inwestycyjne ułatwiające inwestycje w zagraniczne aktywa. Przed dokonaniem inwestycji warto dokładnie sprawdzić sytuację finansową oraz perspektywy rozwoju wybranej spółki – w przypadku sektora technologicznego liczy się przede wszystkim innowacyjność oraz popularność oferowanych rozwiązań. Innymi słowy, warte uwagi są przede wszystkim te firmy, które w przyszłości mogą rozwijać się szybciej niż obecnie.

Specyfika branży oraz współczesnego rynku sprawia, że inwestowanie w akcje gigantów technologicznych ma ogromny potencjał, ale też sporo potencjalnych zagrożeń, o których nie wolno zapominać.

Big Tech bije rekordy. Wartość rynkowa Apple wynosi niemal 3 bln USD!

 

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker