Polska

Błędy polskich piłkarzy spowodują, że urodzi się więcej dzieci

Rezultaty naszej piłkarskiej reprezentacji prawdopodobnie popsuły wieczór wielu kibiców. Okazuje się jednak, że błędy polskich piłkarzy mogą nieść ze sobą pewne pozytywne i zaskakujące skutki – większą liczbę urodzeń.

Błędy polskich piłkarzy spowodują, że urodzi się więcej dzieci

Okazuje się, że błędy polskich piłkarzy, które spowodowały przegraną meczu ze Szwecją i odpadnięcie z piłkarskich Mistrzostw Europy, prócz zszarganych nerwów Polaków mają też pozytywne skutki.

Choć dla wielu może się to wydać śmieszne, to dzięki porażce w przyszłym roku urodzi się więcej dzieci. Skąd takie wnioski?

Badania: po zwycięstwach rodzi się mniej dzieci

Choć pewne anegdotyczne dowody sugerują, że udane występy drużyny piłkarskiej w najważniejszych zawodach sportowych wywołują wśród kibiców wyż demograficzny, to prawda wydaje się być zgoła inna. 

Międzynarodowe media donosiły o różnych przypadkach, takich jak wyż demograficzny w Islandii dziewięć miesięcy po sensacyjnym zwycięstwie EURO 2016 z Anglią lub wzrost liczby urodzeń w Barcelonie po bramce w ostatniej chwili w półfinale Ligi Mistrzów w 2009 roku. Tezie o większej dzietności przeczy jednak nowa analiza.

Zobacz także: Rodzi się coraz mniej Polaków. Współczynnik dzietności na poziomie sprzed 500+

Badanie autorstwa Luca Fumarco i Francesco Principe wydaje się raz na zawsze obalić ten mit, przynajmniej jeśli chodzi o Mistrzostwa Europy UEFA i Mistrzostwa Świata FIFA.  Autorzy analizują dane Eurostatu dotyczące miesięcznych współczynników urodzeń na poziomie krajowym dla 50 krajów europejskich w okresie 56 lat z wynikami narodowych drużyn piłkarskich w międzynarodowych imprezach piłkarskich.  Wyniki są mierzone za pomocą systemu oceny ELO używanego przez FIFA do tworzenia światowego rankingu drużyn narodowych.

Analiza pokazuje, że wzrost wyników reprezentacji narodowych w najważniejszych zawodach nie prowadzi do wyżu demograficznego, tylko wiąże się ze spadkiem urodzeń dziewięć miesięcy po zawodach. Otrzymane wyniki są statystycznie istotne. Obrazuje je poniższy wykres:

Zmiany są również istotne z ekonomicznego punktu widzenia. Na przykład w dużych krajach europejskich, takich jak Włochy i Francja, przeciętny występ w międzynarodowych zawodach może doprowadzić do spadku o ponad 1000 urodzeń miesięcznie, po dziewięciu miesiącach od rozpoczęcia turnieju.

Rozrywka kosztem intymności

Według autorów możliwym wyjaśnieniem może być to, że masowe świętowanie w gronie przyjaciół i rodaków, odbywa się kosztem „czasu intymności”. Czy tendencja utrzyma się również w przypadku EURO 2020, które rozpoczyna się dzisiaj z rocznym opóźnieniem i nadal obowiązuje wiele ograniczeń Covid dotyczących zgromadzeń publicznych? To okaże się dopiero za około dziewięć miesięcy.

Źródło: portal IZA Newsroom

Demografia Polski 2020: najgorszy rok od II wojny światowej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Krzysztof Kobylarz

Dziennikarz, który posiada prawie 15-letnie doświadczenie w dziennikarstwie i copywritingu. Współpracował m.in. z Marquard Media Polska, Wydawnictwem Agora, Polskim Radiem Rzeszów oraz wieloma polskimi i zagranicznymi agencjami marketingowymi. Na co dzień zajmuje się transportem lotniczym, wspierając pasażerów z największych korporacji i organizacji światowych.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker