Polska

Ile Polacy wydadzą na wakacjach?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) przyjrzeli się wakacyjnym planom Polaków. Sprawdzili oni między innymi, Ile Polacy wydadzą na wakacjach?

Polscy ekonomiści z PIE w swoim najnowszym tygodniku przyglądają się wakacyjnym planom Polaków.

—  Według badań Payback, w tym roku wyjazd na urlop planuje 46 proc. badanych. Z badań PIE i PFR przeprowadzonych pod koniec sierpnia 2020 r. (n=1098) wynika, że w poprzednim roku na wakacje wyjechało 35 proc. badanych (wyjazd na co najmniej tydzień) – stwierdzają autorzy tygodnika

Jak wakacje to w Polsce

Jak zauważają ekonomiści PIE, podobnie jak w zeszłym roku większość osób zamierza spędzić w naszym kraju. Zwiększy się jednak liczba osób wyjeżdżających za granicę.

—  Zdecydowana większość z nich spędziła wakacje tylko w Polsce (76 proc.), znacznie mniej za granicą (12 proc.), a jedynie 6 proc. wybrało oba kierunki (infografika 1). Według Payback, w 2021 r., podobnie jak w 2020 r., zdecydowana większość (64 proc.) zamierza spędzić urlop w Polsce. Za granicę chce wyjechać 16 proc., a w domu zostanie 12 proc. badanych. Urlop podzielony na wyjazd w kraju i za granicę deklaruje 8 proc. respondentów – komentują

Jak zauważają autorzy tygodnika, badania na ten temat prowadziły także inne instytucje.

—  Z sondażu Kantar Public wynika natomiast, że 46 proc. ma plany wakacyjne, z czego 23 proc. dotyczące Polski, 6 proc. zagranicy, a 13 proc. jeszcze nie podjęło decyzji odnośnie do kierunku wypoczynku. Podobne wyniki uzyskano w badaniu Providenta, w którym co trzecia osoba chce spędzić urlop w kraju, 7,8 proc. za granicą, a 6 proc. zarówno za granicą, jak i w Polsce – wspominają

Ile Polacy wydadzą na wakacjach?

Ekonomiści sprawdzili też, ile Polacy zamierzają wydać na urlop. Według Payback, w 2021 mniej niż 500 zł zamierza wydać 12% badanych. To o 2 p.p. mniej niż w zeszłym roku. Zmniejszyła się także liczba osób zamierzających od 500 do 1000 zł. Rok temu było to 31%, a w tym to 26% osób. O 1 p.p. spadła także liczba osób zamierzających wydać od 1000 do 1500 zł. W 2020 było to 19%, a w tym to 18% Polaków. Od 1500 do 2000 zł chce wydać 18%.

Zobacz także: Co trzeci Polak nie może sobie pozwolić na tygodniowe wakacje

Zwiększyła się liczba osób chcących wydać więcej niż 2000 zł. W zeszłym roku było to 15% Polaków, a w tym już 24%. Więcej niż 3000 zł chce wydać aż 11% rodaków – to o 5 p.p. więcej niż rok temu. Skąd ten wzrost? Autorzy zwracają uwagę na dwa potencjalne powody – lepszą sytuację gospodarczą i wyższe ceny.

— Może to być związane z ogólną poprawą sytuacji gospodarczej w kraju, a co za tym idzie bytowej wielu rodzin, ale również z braniem pod uwagę ewentualny wzrost cen za usługi turystyczne – komentują.

Dla podróżujących ważne okazały się paszporty covidowe. 

— Co piąta osoba wskazała, że na jej decyzje o wyjeździe na urlop wpływa posiadanie paszportu covidowego, który umożliwia łatwiejszy wyjazd za granicę oraz zapewnia większą swobodę – czytamy w raporcie.

31 dni urlopu i niższy klin podatkowy w ramach nowej umowy społecznej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker