Spadły ceny mieszkań w Niemczech! Trend może się utrzymać
W Niemczech odnotowano spadki na rynku nieruchomości

W Niemczech obserwuje się istotne zmiany na rynku nieruchomości. W IV kwartale 2022 roku odnotowano spadki, które zdaniem wielu oznaczają przerwanie boomu. Ceny domów i mieszkań w Niemczech spadły zarówno w przypadku miast, jak i wsi.
W Niemczech odnotowano spadki na rynku nieruchomości
W 2022 roku Niemcy obserwowali pierwszy od 12 lat spadek cen mieszkań i domów. Jak podaje portal DW, przyczyną mogą być drogie kredyty wynikające z obecnych warunków ekonomicznych w kraju. Porównując końcówkę roku 2022 do końcówki 2021 roku, zauważono, że ceny spadły o 3,6%. Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden podał dane, które oznaczają pierwszy spadek od 2010 roku. Wówczas wskutek wielu czynników, w tym ceny obniżyły się o 0,5%. Indeks cen domów Federalnego Urzędu Statystycznego mierzy średni rozwój cen wszystkich typowych transakcji rynkowych dotyczących nieruchomości mieszkalnych. Analizowane są ceny domów jedno- i dwurodzinnych oraz mieszkań własnościowych.
Federalny Urząd Statystyczny opublikował zestawienie, z którego wynika, że zaobserwowano spadek cen zarówno w miastach, jak i na wsiach. Podano również, że decydującym czynnikiem dla spadku cen prawdopodobnie jest spadek popytu wskutek wzrostu kosztów finansowania i utrzymującej się wysokiej inflacji. Bardziej od cen mieszkań spadły ceny domów, w tym jedno- i dwurodzinnych (w dzielnicach miejskich to spadek na poziomie 5,9% r/r). W siedmiu największych miastach Niemiec (Berlin, Hamburg, Monachium, Kolonia, Frankfurt nad Menem, Stuttgart i Düsseldorf) ceny domów spadły o 2,9%. W przypadku mieszkań odnotowano spadek na poziomie 1,6%.
Zobacz także: Ile mieszkań buduje się w Polsce? W 2022 roku padł rekord
Zobacz także: Największa chińska firma logistyczna wstrzymała dostawy do Rosji
Ceny mieszkań w Niemczech a ogólna sytuacja na rynku
Pomimo istotnych spadków opublikowanych przez Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden, biorąc pod uwagę cały rok 2022, a nie jedynie samą końcówkę roku, ceny nieruchomości wzrosły o ok. 5,3%. Odpowiadał za to silny wzrost w pierwszych trzech kwartałach roku. W 2021 roku, gdy na rynku obserwowano boom, ceny wzrosły o ok. 11,5% więcej niż w jakimkolwiek poprzednim roku od początku gromadzenia danych w 2000 roku.
Eksperci ostrzegają, że mogą wystąpić problemy po stronie podaży. W styczniu 2023 roku załamały się zamówienia w branży budowlanej. Skorygowana cenowo liczba zamówień spadła o 21,0% r/r. Ostatni podobny spadek odnotowano w 2009 roku, wskutek światowego kryzysu finansowego (Więcej: Przyczyny światowego kryzysu finansowego w latach 2007-2009 [ANALIZA] oraz Skutki światowego kryzysu finansowego w latach 2007-2009 [ANALIZA]). Obecnie, oprócz wysokich stóp procentowych presję na budownictwo wywierają wysokie koszty budowy. Niektóre firmy zrezygnowały ze zleceń na początku roku, obawiając się sytuacji w kolejnych miesiącach. Eksperci wskazują jednak, że ten szok musi zostać przerwany, gdyż portfel zamówień nie jest na tyle duży, aby firmy mogły wstrzymywać się z podejmowaniem zleceń. Portfel zamówień spadł o 9,3% po uwzględnieniu cen. W styczniu sprzedaż w branży wzrosła o 5,8% w porównaniu z rokiem poprzednim, lecz po uwzględnieniu ceny, sprzedaż spadła o 8,3%. Na rynku brakuje mieszkań, a koszty budowy sprawiają, że branża napotyka istotne bariery.
Stopy procentowe a zatrzymanie boomu na rynku nieruchomości
Gwałtowny wzrost stóp procentowych w minionym roku zatrzymał boom na nieruchomości, który obserwowano w trakcie pandemii. Kredyty stały się drogie, co w przypadku wielu konsumentów niemieckich oznaczało odłożenie w czasie decyzji o zakupie własnego domu lub mieszkania. Nie oznacza jednak, że doprowadzi to do całkowitego załamania rynku. W Niemczech nieruchomości wciąż postrzegane są jako pewne zabezpieczenie i dobra inwestycja długoterminowa. Wobec tego nawet większe spadki mogłyby nie wprowadzić znaczących zmian na rynku. Przedstawiciele Instytut Badań Gospodarczych (DIW) twierdzą jednak, że trend spadkowy, jeśli chodzi o ceny, utrzyma się.
Pomimo ujęcia rocznego, w ostatnim kwartale widać znaczące zmiany. Od 2010 roku ceny rosły z roku na rok, co było spowodowane rosnącą liczbą ludności, niedoborem mieszkań czy niskimi stopami procentowymi. Z indeksu Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden wynika, że w latach 2010-2021 ceny wzrosły o około 84%. W kolejnych latach dynamicznie ma rosnąć popyt, m.in. z uwagi na utrzymującą się rekordową imigrację.
Ponad 80% majątku najbogatszych Koreańczyków stanowią nieruchomości