Nieruchomości

Spadły ceny mieszkań w Niemczech! Trend może się utrzymać

W Niemczech odnotowano spadki na rynku nieruchomości

W Niemczech obserwuje się istotne zmiany na rynku nieruchomości. W IV kwartale 2022 roku odnotowano spadki, które zdaniem wielu oznaczają przerwanie boomu. Ceny domów i mieszkań w Niemczech spadły zarówno w przypadku miast, jak i wsi. 

W Niemczech odnotowano spadki na rynku nieruchomości

W 2022 roku Niemcy obserwowali pierwszy od 12 lat spadek cen mieszkań i domów. Jak podaje portal DW, przyczyną mogą być drogie kredyty wynikające z obecnych warunków ekonomicznych w kraju. Porównując końcówkę roku 2022 do końcówki 2021 roku, zauważono, że ceny spadły o 3,6%. Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden podał dane, które oznaczają pierwszy spadek od 2010 roku. Wówczas wskutek wielu czynników, w tym  ceny obniżyły się o 0,5%. Indeks cen domów Federalnego Urzędu Statystycznego mierzy średni rozwój cen wszystkich typowych transakcji rynkowych dotyczących nieruchomości mieszkalnych. Analizowane są ceny domów jedno- i dwurodzinnych oraz mieszkań własnościowych.

Federalny Urząd Statystyczny opublikował zestawienie, z którego wynika, że zaobserwowano spadek cen zarówno w miastach, jak i na wsiach. Podano również, że decydującym czynnikiem dla spadku cen prawdopodobnie jest spadek popytu wskutek wzrostu kosztów finansowania i utrzymującej się wysokiej inflacji. Bardziej od cen mieszkań spadły ceny domów, w tym jedno- i dwurodzinnych (w dzielnicach miejskich to spadek na poziomie 5,9% r/r). W siedmiu największych miastach Niemiec (Berlin, Hamburg, Monachium, Kolonia, Frankfurt nad Menem, Stuttgart i Düsseldorf) ceny domów spadły o 2,9%. W przypadku mieszkań odnotowano spadek na poziomie 1,6%.

Zobacz także: Ile mieszkań buduje się w Polsce? W 2022 roku padł rekord

Zobacz także: Największa chińska firma logistyczna wstrzymała dostawy do Rosji

Ceny mieszkań w Niemczech a ogólna sytuacja na rynku

Pomimo istotnych spadków opublikowanych przez Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden, biorąc pod uwagę cały rok 2022, a nie jedynie samą końcówkę roku, ceny nieruchomości wzrosły o ok. 5,3%. Odpowiadał za to silny wzrost w pierwszych trzech kwartałach roku. W 2021 roku, gdy na rynku obserwowano boom, ceny wzrosły o ok. 11,5% więcej niż w jakimkolwiek poprzednim roku od początku gromadzenia danych w 2000 roku.

Eksperci ostrzegają, że mogą wystąpić problemy po stronie podaży. W styczniu 2023 roku załamały się zamówienia w branży budowlanej. Skorygowana cenowo liczba zamówień spadła o 21,0% r/r. Ostatni podobny spadek odnotowano w 2009 roku, wskutek światowego kryzysu finansowego (Więcej: Przyczyny światowego kryzysu finansowego w latach 2007-2009 [ANALIZA] oraz Skutki światowego kryzysu finansowego w latach 2007-2009 [ANALIZA]). Obecnie, oprócz wysokich stóp procentowych presję na budownictwo wywierają wysokie koszty budowy. Niektóre firmy zrezygnowały ze zleceń na początku roku, obawiając się sytuacji w kolejnych miesiącach. Eksperci wskazują jednak, że ten szok musi zostać przerwany, gdyż portfel zamówień nie jest na tyle duży, aby firmy mogły wstrzymywać się z podejmowaniem zleceń. Portfel zamówień spadł o 9,3% po uwzględnieniu cen. W styczniu sprzedaż w branży wzrosła o 5,8% w porównaniu z rokiem poprzednim, lecz po uwzględnieniu ceny, sprzedaż spadła o 8,3%. Na rynku brakuje mieszkań, a koszty budowy sprawiają, że branża napotyka istotne bariery.

Stopy procentowe a zatrzymanie boomu na rynku nieruchomości

Gwałtowny wzrost stóp procentowych w minionym roku zatrzymał boom na nieruchomości, który obserwowano w trakcie pandemii. Kredyty stały się drogie, co w przypadku wielu konsumentów niemieckich oznaczało odłożenie w czasie decyzji o zakupie własnego domu lub mieszkania. Nie oznacza jednak, że doprowadzi to do całkowitego załamania rynku. W Niemczech nieruchomości wciąż postrzegane są jako pewne zabezpieczenie i dobra inwestycja długoterminowa. Wobec tego nawet większe spadki mogłyby nie wprowadzić znaczących zmian na rynku. Przedstawiciele Instytut Badań Gospodarczych (DIW) twierdzą jednak, że trend spadkowy, jeśli chodzi o ceny, utrzyma się.

Pomimo ujęcia rocznego, w ostatnim kwartale widać znaczące zmiany. Od 2010 roku ceny rosły z roku na rok, co było spowodowane rosnącą liczbą ludności, niedoborem mieszkań czy niskimi stopami procentowymi. Z indeksu Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden wynika, że ​​w latach 2010-2021 ceny wzrosły o około 84%. W kolejnych latach dynamicznie ma rosnąć popyt, m.in. z uwagi na utrzymującą się rekordową imigrację.

Ponad 80% majątku najbogatszych Koreańczyków stanowią nieruchomości

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker