Polska

System opieki nad dziećmi, dlaczego w Polsce jest taki zły? 

Przez ostatnie lata wprowadzono wiele programów, które miały wspomóc rodziców w opiece nad dziećmi. Niestety okazały się one zaskakująco nieskuteczne. Dlaczego system opieki nad dziećmi w Polsce jest taki zły? 

Państwo powinno wspierać rodziców w wychowaniu dzieci

Państwo powinno wspierać rodziców w wychowaniu dzieci, bo jak to ujęli autorzy najnowszego raportu PIE:

„System opieki nad dziećmi odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu ich optymalnego rozwoju oraz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców”.

Niestety w rankingu UNICEF Where do rich countries stand on childcare?, zajęliśmy 27 miejsce. W rankingu tym analizowane pod względem jakości opieki nad dziećmi było 41 rozwiniętych państw.

Możemy się pocieszać, że jesteśmy w rankingu wyżej niż Stany Zjednoczone, jednak kiepskie z tego pocieszenie, bo kraj ten słynie z bardzo złej opieki nad jego obywatelami. W ramach ciekawostki powiem, że w USA nie istnieje coś takiego jak płatny urlop macierzyński.

Zobacz także: Edukacja przedszkolna przynosi korzyści wszystkim

Dlaczego polski system opieki nad dziećmi jest taki zły?

Jak zauważają autorzy raportu PIE, w Polsce szczególnie zaniedbany jest system opieki nad dziećmi do lat 3. Według badań GUSu z 2018 roku, 372 tysięcy Polaków chciało skorzystać z usług przedszkoli lub żłobków, jednak nie mogło ze względu brak dostępności takich usług lub ich zbyt wysokiej ceny. Mała liczba żłobków i przedszkoli prowadzi do sytuacji, w której rodzice muszą dłużej opiekować się dziećmi albo zostawiać je u dziadków. 

Kolejnym ogromnym problemem polskiego systemu opieki nad dziećmi jest to, że faworyzuje on osoby bogate. Odsetek dzieci w zorganizowanej opiece wśród osób majętnych jest 5 razy wyższy niż u ludzi biednych. Taki stan jest bardzo szkodliwy, nie tylko dla osób o małych dochodach, ale również dla całego społeczeństwa. Gdyby te dzieci mogły skorzystać z formalnej opieki, w przyszłości byłyby bardziej wydajnymi pracownikami, zarabiałyby więcej, zwiększyłyby produkcję naszego kraju. 

Ostatnim, omówionym w raporcie, problemem opieki nad dziećmi w Polsce jest zróżnicowanie dostępu do urlopu. W Polsce istnieje długie i całkiem dobrze płatne urlopy dla matek. W tym samym czasie ojciec może otrzymać jedynie 2-tygodniowy pełnopłatny urlop ojcowski. Sytuacja ta powoduje, że kobiety są gorzej traktowane na rynku pracy. W końcu lepiej zatrudnić mężczyznę, który będzie pracować cały czas, niż kobietę, która może zajść w ciążę i zniknąć z zakładu pracy na wiele miesięcy. Do tego sytuacja ta krzywdzi również ojców, bo przez brak urlopu nie mogą oni zbudować odpowiednich relacji ze swoim dzieckiem. 

Naprawdę musimy zmienić wiele w naszym kraju, aby podnieść poziom naszej opieki nad dziećmi. W Polsce rzeczywisty przyrost ludności praktycznie zawsze był zbyt mały, a w 2020 roku osiągnął wartość ujemną. Jeśli nie zmienimy nic w naszym systemie opieki nad dziećmi, w przyszłości możemy się spodziewać prawdziwej katastrofy emerytalnej.

Zobacz także: Bogaci Polacy coraz częściej wybierają prywatne szkoły dla swoich dzieci

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker