Polska

Polski Nowy Ład utrudni zatrudnianie pracowników na czarno

W ramach Polskiego Nowego Ładu na początku 2022 roku mają zostać wdrożone dotkliwe kary dla przedsiębiorców, zatrudniających pracowników bez umowy. Obecnie przepisy zachęcają pracowników, aby ci nigdzie nie zgłaszali tego, że pracują na czarno, to również ma zmienić Polski Nowy Ład. 

Ilu Polaków pracuje na czarno?

Aktualnie 5,4 proc. ogólnej liczby pracujących wykonuje swój zawód na czarno. Jak informuje GUS, w 2017 roku pracę nierejestrowaną wykonywało 880 tys. osób. Dla prawie połowy z nich praca w szarej strefie była głównym źródłem dochodu. Ludzie ci są w niekorzystnej sytuacji. 

Jak tłumaczą eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w raporcie „Skala płacenia pod stołem w Polsce”, pracownicy, którzy otrzymują wynagrodzenia pod stołem, będą mieli w przyszłości niższe emerytury albo w ogóle ich nie dostaną. W wypadku choroby dostaną oni zdecydowanie mniej w ramach świadczeń socjalnych. Skoro oficjalnie nie zarabiają oni nic, to też nikt nie opłaca im składek na ubezpieczenia społeczna. 

Solidarność pracownika i pracodawcy

Tak dużo ludzi jest zatrudnionych na czarno między innymi, dlatego że prawo wymusza solidarność między pracodawcą zatrudniającym nielegalnie a pracownikiem. Obecnie po ujawnieniu, że dany pracownik był zatrudniony na czarno, musi on zapłacić zaległe składki do ZUSu oraz podatek dochodowy od płacy, którą wcześniej otrzymywał. Z kolei pracodawca po wykryciu, że w jego firmie ludzie pracują bez umowy, musi zapłacić karę zasądzoną przez Państwową Inspekcję Pracy oraz opłacić część składek. Ta sytuacja powoduje, że obie strony mają interes w tym, aby ukrywać nierejestrowane zatrudnienie. Obecnie ma się to zmienić. 

Po wprowadzeniu zmian pracownik, po zgłoszeniu nieuczciwego pracodawcy, ma nie podlegać sankcji. Inaczej sytuacja wygląda w wypadku przedsiębiorcy. Jak informuje portal PIT.pl:

„W myśl projektowanych przepisów pracodawca, który będzie zatrudniał pracowników niezgodnie z prawem, będzie musiał liczyć się z tym, że zostanie mu przypisany dodatkowy przychód, który będzie stanowił równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę – za każdy miesiąc takiego zatrudnienia. Ponadto wynagrodzenie i składki będą kosztem niepodatkowym, kiedy zostanie ujawnione nielegalne zatrudnienie. Dodatkowo pracodawca będzie zobligowany do opłacenia w całości składek na ubezpieczenie społeczne”.

Polski Nowy Ład utrudni zatrudnianie pracowników na czarno

Koszty związane z zatrudnianiem pracowników na czarno znacznie wzrosną. W 2022 roku płaca minimalna ma wynieść 3 tysięcy złotych miesięcznie i to od niej pracodawca będzie musiał zapłacić zaległe podatki i składki. Jak informuje portal Forum Polskiej Gospodarki:

„Normalny koszt zatrudnienia z wynagrodzeniem na poziomie 3 tys. zł miesięcznie to 43 210,80 zł rocznie. Jednak razem z „karami” wyniesie 59 702,20 zł. Różnica jest zatem zasadnicza”.

Zobacz także: Koniec z wypłacaniem pensji pod stołem. Ministerstwo przedstawia pomysły

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker