Uncategorized

Firmy wojskowe zarobiły na wojnie w Afganistanie ponad 2 biliony dolarów

Jak informuje portal Press TV, 5 największych amerykańskich firm wojskowych w latach 2001 – 2021 przekazało politykom w ramach lobbingu ponad 1,1 miliarda dolarów. Firmy wojskowe optowały za wojną w Afganistanie, która była dla nich bardzo zyskowna. W omawianym okresie Kongres USA przekazał im 2,02 biliona dolarów w formie kontraktów wojskowych. 

Amerykanie ponieśli porażkę w Afganistanie.

Po prawie 20 latach wojny nie udało się ani ustabilizować Afganistanu, ani usprawnić jego gospodarki. Nawet skala korupcji pozostała na wcześniejszym poziomie. Koszty związane prowadzeniem wojny były ogromne. Z raportu Cost of War Project sporządzonego przez Brown University wynika, że podczas niej zginęło 2 324 amerykańskich wojskowych, 4 007 amerykańskich kontraktorów i 46 319 afgańskich cywilów. Co więcej, odwrót amerykańskich wojsk z państwa ze stolicą w Kabulu był źle zorganizowany. USA zostawiło na terenie Afganistanu sprzęt wojskowy warty miliardy dolarów. 

Firmy wojskowe lobbowały za wojną w Afganistanie

Jednak nie każdy stracił na wojnie w Afganistanie. W latach 2002 – 2020 wydatki federalne przeznaczone na zakup sprzętu wojskowego od pięciu największych firm zbrojeniowych wzrosły o 188 procent. Raport Responsible Statecraft wskazuje, że przedsiębiorstwa te zarobiły 1813 dolarów w kontraktach Pentagonu za każdego wydanego na lobbing dolara. 

Przychody firm wojskowych

Źródło: Speaking Security, The top 5 military contractors ate $2 trillion during the Afghanistan War

Największe amerykańskie firmy wojskowe przekonywały Kongres Stanów Zjednoczonych do dalszego prowadzenia działań wojskowych w Afganistanie. Jak informuje Eli Clifton redaktor Responsible Statecraft, w specjalnej rządowej grupie mającej wydawać zalecenia odnośnie wojny w Afganistanie Afghanistan Study Group, zasiadali ludzie powiązani finansowo z przedsiębiorstwami wojskowymi. Jak możemy wyczytać w jego artykule:

„Dwóch z trzech współprzewodniczących i dziewięciu z 12 członków plenarnych grupy ma obecne lub niedawne powiązania finansowe z głównymi kontrahentami z branży obronnej, przemysłu, który pochłania ponad połowę budżetu obronnego wynoszącego 740 miliardów dolarów”.

Dotacje na kampanie

Źródło: Speaking Security, The top 5 military contractors ate $2 trillion during the Afghanistan War

Mandy Smithberger, dyrektor Centrum Informacji Obronnej w Project on Government Oversight komentuje zaistniałą sytuację tak:

„Jednym z problemów w tworzeniu naszej polityki zagranicznej jest to, że prawie wszystkie rady otrzymujemy od ludzi, którzy czerpią korzyści finansowe z kontynuowania wojny”

Jednak jest też inny czynnik mający spory wpływ na to, jak głosują amerykańscy politycy. Większość prawodawców w obecnym Kongresie jest milionerami. Posiadają oni akcje wielu firm w tym tych wojskowych. Ogromne kontrakty, jakie dostały te przedsiębiorstwa w ostatnich latach, spowodowały wywindowanie cen ich akcji. Jon Schwarz w artykule opublikowanym w The Intercept w zeszłym miesiącu napisał, że ceny akcji największych firm wojskowych podczas 20-letniej wojny w Afganistanie rosły szybciej o 58 procent niż indeks S&P 500.

Zobacz także: Gospodarka Afganistanu – czy można mówić o jakiejkolwiek nadziei?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker