Komentarze I Analizy

TVP Info ma rację! Realnie cena benzyny była wyższa za czasów PO

Ostatnio Internet obieg Tweet, na którym TVP Info pisze, że: „Cena benzyny. 5,4 zł za PO to dużo więcej niż 5,8 zł za PiS”. Na wielu grupkach Facebookowych wspomniany wpis wywołał salwy śmiechu, a wielu komentujących zarzuciło rządowej telewizji kłamstwo. Jednak tym razem TVP Info ma rację! Benzyna realnie była droższa za rządów Platformy Obywatelskiej.

Zanim przejdę do głównej części artykułu, pozwolę sobie napisać kilka słów o moich przekonaniach politycznych. Nie jestem zwolennikiem ani obecnie rządzącej partii, ani opozycji. Nie piszę tego artykułu, aby agitować za Prawem i Sprawiedliwością. Robię to tylko, dlatego iż uważam, że wiele ludzi myli się mówiąc, że ceny benzyny są obecnie wyższe niż dekadę temu. 

Aby dokonać obliczeń, pozwolę sobie założyć, że TVP Info podało prawdziwe informacje dotyczące wysokości cen benzyny. Oznacza to, że na potrzeby obliczeń przyjmuję, że cena benzyny w 2011 roku wynosiła 5,40 zł za litr, a w 2021 roku 5,8 zł za litr. Skoro omówiłem już moje poglądy i założenia, pozwolę sobie przejść do głównej części artykułu. 

TVP Info ma rację, benzyna jest obecnie tańsza

Wielu komentatorów popełnia błąd polegający na porównywaniu cen nominalnych. Zauważają oni, że 5,8 zł to więcej niż 5,4 zł, po czym wytykają nierzetelność TVP Info. Jednak wartość złotego zmienia się w czasie. Od 2011 roku w Polsce praktycznie cały czas mieliśmy do czynienia z inflacją. Oznacza to, że złoty w 2011 roku był wart więcej niż w 2021 roku. 5,4 zł z 2011 roku, po uwzględnieniu inflacji, wynosiłoby obecnie około 6,35 złotych, czyli prawie 10 procent więcej niż 5,8 złotych. 

Zobacz także: Inflacja najwyższa od dekady. Skąd się ona wzięła? Wyjaśniamy

Jednak ważniejszym wskaźnikiem, pokazującym jak bardzo wzrosła cena paliwa, jest siła nabywcza płacy. Jeśli na przykład cena benzyny rośnie szybciej niż płace realnie, to większość ludzi będzie musiała przeznaczać większą część swojego dochodu na zakup wspomnianego dobra. W 2011 roku płaca minimalna netto wynosiła 1 032,34 zł, a średnia krajowa około 2435 zł netto. Z kolei w 2021 roku najniższa krajowa wynosiła 2061,67 zł netto, a przeciętne wynagrodzenie w gospodarce 4 062 zł netto. Oznacza to, że w 2011 roku za minimalną pensję można było kupić 191 litrów benzyny, a za przeciętne wynagrodzenie 450 litrów tego dobra. Z kolei w 2021 roku za najniższą krajową można było sobie pozwolić na kupno 355 litrów benzyny, a za średnią krajową 700 litrów. Jak widać z tych obliczeń, Polacy obecnie mogą nabyć więcej litrów wspomnianego towaru niż 10 lat temu. 

Za wysokie ceny benzyny nie odpowiada ani PiS, ani PO

Niezależnie od tego, jakiej metody użyjemy, dojdziemy do wniosku, że TVP Info tym razem miało rację. Za rządów Platformy Obywatelskiej faktycznie cena benzyny była realnie wyższa niż obecnie.  

Na końcu chciałbym zaznaczyć, że wysokie ceny paliw w 2011 roku nie były winą Platformy, tak jak aktualnie ceny benzyny w niewielkim stopniu są winną partii rządzącej.

Zobacz także: Globalny kryzys energetyczny coraz bliżej! Ceny gazu biją rekordy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker