Uncategorized

Globalne ocieplenie osłabi wzrost gospodarczy bardziej niż przypuszczano

Jak informuje portal London’s Global University (ULC) News, z opublikowanego kilka dni temu w czasopiśmie Environmental Research Letters badania wynika, że globalne ocieplenie osłabi wzrost gospodarczy, znacznie bardziej niż przypuszczano.

Ekonomiści zakładają, że globalne ocieplenie nie osłabi długoterminowego wzrostu gospodarczego

Mimo tego, że nauka dostarcza coraz więcej dowodów na negatywny wpływ globalnego ocieplenia na długoterminowy wzrost gospodarczy, wielu ekonomistów dalej jest przekonanych, że nie trzeba brać zmian klimatycznych pod uwagę prognozując wzrost gospodarczy. Współautor wspomnianego badania dr Chris Brierley twierdzi, że obecnie w większości modelów ekonomicznych zakłada się zerowy wpływ zmian klimatycznych na długoterminowy wzrost gospodarczy. 

Zobacz także: Ludzie odpowiadają za globalne ocieplenie – naukowcy są zgodni

Warto zaznaczyć, że globalne ocieplenie wpływa negatywnie choćby na wydajność pracy. Gdy jest zbyt gorąco, efektywność pracowników spada. Optymalna temperatura do pracy biurowej wynosi 22 stopnie Celsjusza. Jeśli temperatura w miejscu pracy jest wyższa od niej to, wydajność pracowników zaczyna drastycznie spadać. Do tego pracobiorcy nie chcą pracować podczas upałów. W gospodarce amerykańskiej liczba przepracowanych godzin zaczyna gwałtownie spadać, jeśli maksymalna dzienna temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza.

Jak donosi redaktor portalu ULC News, autorzy wspomnianego badania postanowili stworzyć model gospodarczy uwzględniający fakt, że globalne ocieplenie wpływa negatywnie między innymi na stan zdrowotny ludności i wydajność pracowników. Doszli oni do wniosku, że do 2100 r. globalny PKB może być o 37% niższy niż w scenariuszu zakładającym brak zmian klimatycznych. Dotychczas większość badań nie uwzględniała trwałych szkód wywołanych przez globalne ocieplenie. Z tego powodu z większości z nich wynikało, że PKB byłby niższy jedynie o 6%.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Jednak badacze odpowiedzialni za opisywane badanie zaznaczają, że dalej nie można mieć pewność co do tego, w jakim stopniu kryzys klimatyczny wpłynie na długoterminowy wzrost gospodarczy i w jakim stopniu społeczeństwa mogą się przystosować, aby ograniczyć szkody nim wywołane. Jak powiedział dr Chris Brierley:

„Zmiany klimatyczne sprawiają, że prawdopodobieństwo wystąpienia szkodliwych zjawisk, takich jak niedawna fala upałów w Ameryce Północnej czy powodzie w Europie, jest znacznie większe. Jeśli przestaniemy zakładać, że gospodarki podniosą się po takich wydarzeniach w ciągu kilku miesięcy, koszty globalnego ocieplenia zdają się znacznie wyższe niż się zwykle podaje. Wciąż potrzebujemy lepszego zrozumienia tego, jak zmiany klimatu wpływają na wzrost gospodarczy, ale istnienie nawet niewielkich długoterminowych efektów wskazuje, że trzeba pilnie ograniczać emisje”.

Wspomniani naukowcy twierdzą, że ich ustalenia potwierdzają, że zdecydowanie taniej jest ograniczyć emisję gazów cieplarnianych teraz niż radzić sobie ze skutkami zmian klimatu w przyszłości. Zaznaczają oni, że szkody gospodarcze wynikające z dalszego ocieplania się klimatu znacznie przewyższają większość kosztów, które moglibyśmy ponieść teraz, aby zmniejszyć poziom emisji gazów cieplarniach. 

Zobacz także: Niedźwiedzie polarne wymrą, jeśli nie zatrzymamy globalnego ocieplenia

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker