Gospodarka

Redukcja luki VAT – Polska europejskim liderem

Luka VAT to pojęcie, które określa wysokość utraconych dochodów państwa z tytułu podatku VAT. Można przestawić ją jako różnicę pomiędzy podatkiem, który powinien być zapłacony, gdyby wszyscy poprawnie zadeklarowali swoje czynności i transakcje, a podatkiem, który rzeczywiście został przekazany państwu. Redukcja luki VAT w Polsce w latach 2015-2019 była bardzo efektywna. 

Redukcja Luki VAT – Polska przoduje w UE

Według najnowszego raportu VAT Gap in the EU Report 2021 Polska najszybciej w całej UE redukowała lukę VAT w latach 2015-2019. Sześć lat temu luka wynosiła 41 mld PLN, co stanowiło ok. 25% całości potencjalnych dochodów z VAT. Do 2019 luka zmniejszyła się niemal dwukrotnie, wynosząc 23 mld PLN. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego najnowsze szacunki dowodzą, że w 2020 roku luka po raz kolejny spadła, wynosząc aktualnie 10% potencjalnych dochodów.

Zobacz także: Prawdziwa mafie vatowskie działają w branży elektronicznej

VAT – Polska na tle Europy

Aktualnie wysokość luki VAT w Polsce na tle Europy jest przeciętna. Pomimo znacznej redukcji, wciąż jest jednak wyższa niż w większości krajów zachodnich. W 2019 roku średnia unijna wynosiła 10%, a wysokość luki VAT w naszym kraju – 11%. Polska uplasowała się w rankingu pomiędzy Irlandią i Węgrami (10%) a Belgią (12%). Obecnie największą lukę obserwuje się w Rumunii (35%) i Grecji (26%), najmniejszą zaś w Chorwacji (1%) i Szwecji (1%).

Na zmniejszenie luki VAT w ostatnich latach duży wpływ miało wdrożenie nowych regulacji oraz narzędzi informatycznych. Obserwowany spadek został uzyskany dzięki wyeliminowaniu oszustw w przypadku dużych przedsiębiorstw. Jeśli Polska chce kontynuować uszczelnianie systemu podatkowego, konieczne jest ograniczenie oszustw w przypadku drobnych przedsiębiorców. Obecnie największym problemem są niewystawianie paragonów za drobne usługi i nieuregulowany handel, np. w miejscowościach turystycznych.  Jednak zastosowanie rozwiązań prawnych i kontrolnych w takim przypadku przynosi raczej ograniczone efekty. Zdaniem analityków PIE konieczne są zatem działania edukacyjne, w tym budowanie świadomości w społeczeństwie dotyczącej podatków. Nie bez znaczenia pozostaje również poczucie odpowiedzialności za dobra wspólne.

Zobacz także: Podatki są siła napędową pieniądza i dlatego powinny być mądre

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker