GospodarkaNews

Lira umacnia się o 30 proc. po zapowiedziach Erdogana

Ekspansywna polityka monetarna oparta o obniżanie stóp procentowych przy jednoczesnej inflacji spowodowała, że lira od października mocno traciła na wartości. Tymczasem wieczorne zapowiedzi Erdogana dotyczące ochrony depozytów denominowanych w krajowej walucie odmieniły ten trend. W związku z tym lira umacnia się aż o 30 procent.

Co zakłada program Erdogana?

Prezydent Turcji wczorajszego wieczoru wygłosił przemówienie, w którym przedstawił podstawowe założenia programu chroniącego oszczędności w wyniku osłabiania się liry. Mianowicie rząd będzie pokrywać straty właścicieli depozytów zdeponowanych w krajowej walucie, jeżeli deprecjacja liry będzie większa aniżeli oprocentowanie lokat. Ponadto eksporterzy dostaną kontrakty terminowe od rządu, aby ograniczyć ich straty wynikające ze zmienności na rynku walutowym. Co ciekawe Erdogan zapowiedział również zwiększenie dopłat do składek na prywatne ubezpieczenia emerytalne. Dopłaty wzrosną z 25 proc. do 30 procent. Zatem Erdogan chce zmniejszyć popyt na waluty obce i ograniczyć osłabianie się liry:

Od tej pory, nikt z naszych obywateli nie będzie musiał zmieniać depozytów z liry na inne waluty z powodu obaw, że wahania kursu mogą zniweczyć zyski z płatności odsetek

Ponadto podatek u źródła z inwestycji w banknoty lirowe zostanie obniżony z 10 proc. do 0 procent.

Zobacz także: Płaca minimalna w Turcji wzrośnie o 50 procent!

Jak reaguje rynek? Lira umacnia się o 30 procent

W wyniku zapowiedzi Erdogana lira od razu zaczęła się umacniać względem dolara. Poniedziałkową sesję zakończyła aprecjacją o 20 procent. Natomiast aktualnie lira umacnia się już o 30 proc. względem amerykańskiej waluty. Aktualnie kurs liry oscyluje w okolicach 12,70 do dolara. Dowodem na wzrost wartości tej waluty jest również zajmowanie pozycji krótkiej przez inwestorów na dolarze w stosunku do liry. Zatem przewidują oni stopniowe umacnianie się liry, mimo że Erdogan zapewne nie zrezygnuje z luźnej polityki pieniężnej. Należy się bowiem spodziewać dalszej obniżki stóp procentowych. Zatem ostatnie wydarzenia są powiewem optymizmu przede wszystkim dla tureckiego społeczeństwa. Umocnienie się krajowej waluty może nieco ograniczyć wzrost inflacji w wyniku tańszego importu.

Lira umacnia się ok. o 30 procent w stosunku do dolara.

Kurs USD/TRY

Zobacz także: Giełda w Turcji załamała się! Rynek reaguje na politykę Erdogana

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker