GospodarkaKomentarze I AnalizyNews

Nierówności kryptowalutowe – 0,01% inwestorów posiada 27% Bitcoinów

Z badania opublikowanego przez National Bureau of Economic Research wynika, że nierówności kryptowalutowe są ogromne. Około 0,01 proc. posiadaczy kryptowalut ma aż 27 proc. wykopanych Bitcoinów. Do tego naukowcy wykazali, że znaczna większość transakcji na rynku Bitcoina nie pełni żadnej funkcji gospodarczej. 

Nierówności kryptowalutowe są większe, niż przypuszczano

Kryptowaluta ta powstała jako przeciwwaga do centralnie zarządzanych walut krajowych. Została ona zaprojektowana w taki sposób, aby każdy mógł stać się „węzłem” w ogromnej zdecentralizowanej sieci. Jednak jak się okazuje, Bitcoin nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Nowe badanie wykazało, że nierówności kryptowalutowe są znacznie większe, niż wcześniej sądzono.

Naukowcy wykazali, że około 10 000 największych kont z kryptowalutami posiada aż 27 proc. z 19 milionów wykopanych Bitcoinów. Wartość posiadanych przez tych inwestorów kryptowalut jest szacowana na prawie 232 miliardy dolarów. Ponadto, z analizy przeprowadzonej przez badaczy wynika, że inwestorzy ci stanowią mniej niż 0,01 proc. wszystkich osób posiadających Bitcoiny. 

Co więcej, nierówności kryptowalutowe są znacznie większe od tych majątkowych w Stanach Zjednoczonych. W czerwcu bieżącego roku w rękach najbogatszego 1 proc. amerykanów było zakumulowane 26,6 proc. łącznego bogactwa USA. Łączny majątek tej grupy jest szacowany na ponad 41,52 miliardów dolarów. Bogactwo przez nich zgromadzone jest ponad 5-krotnie mniejsze od tego posiadanego przez zaledwie 0,01 proc. posiadaczy Bitcoinów. 

Większość transakcji nie pełni żadnej funkcji gospodarczej

Badacze wykazali również, że około 90 proc. transakcji dokonywanych na rynku Bitcoina nie pełni realnie żadnej funkcji gospodarczej. Zdecydowana większość transakcji polega na przesyłaniu aktywów między portfelami danego użytkownika. Jak donoszą naukowcy, wielu posiadaczy kryptowalut postępuje w taki sposób, aby ukryć swoją tożsamość.

Według badaczy jedynie 10 proc. wolumenu transakcji można określić mianem handlu. Choć co warto zaznaczyć i tutaj sytuacja nie jest do końca jasna, gdyż wiele transakcji dokonywanych na giełdach jest zwykłymi manipulacjami rynkowymi. Badacze Lin William Cong, Xi Li, Ke Tang i Yang Yang z Cornell Univesrity w swojej pracy stwierdzili, że 70% transakcji, jakie miało miejsce na giełdach kryptowalut w tym roku, było transakcjami typu wash trading.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker