Uncategorized

Giełda w Turcji załamała się! Rynek reaguje na politykę Erdogana

Ostatnia sesja na tureckiej giełdzie przyniosła dużo emocji. Handel akcjami zatrzymał się dwukrotnie, gdy lira spadła do nowego minimum. Giełda w Turcji silnie reaguje na politykę prezydenta.

Kryzys w Turcji pogłębia się

W piątek wszystkie transakcje zostały dwukrotnie wstrzymane po tym jak indeks Borsa Istanbul 100 spadł aż o 7%. Wskutek kontrowersyjnej polityki prezydenta Erdogana, lira przedłużyła spadki do rekordowo niskiego poziomu. W ciągu godziny handel akcjami oraz instrumentami pochodnymi został wstrzymany dwukrotnie. Handel wznowiono po godzinie 17:00 czasu lokalnego, a indeks spadł aż o 9,1% w ciągu pierwszych dwóch minut działania.

Zobacz także: Inflacja w Turcji: lira słabnie, kryzys się pogłębia

Wykres 1. Indeks Borsa Istanbul 100. 

Bloomberg

Zobacz także: Płaca minimalna w Turcji wzrośnie o 50 procent!

Giełda w Turcji w reakcji na politykę Erdogana

Indeks wzrósł o 5,6%, po czym gwałtownie spadł, gdyż interwencja banku centralnego na rynku walutowym nie zdołała zatrzymać spadku liry. Waluta po raz kolejny znalazła się pod presją, gdy bank obniżył referencyjną stopę repo o punkt procentowy do 14%, pomimo przyspieszenia inflacji. Tylko w ciągu minionego miesiąca lira straciła ok. 40% wartości w stosunku do dolara. Warto również podkreślić, że pomimo iż indeks Borsa Istanbul 100 odnotował zwyżkę, co jest zauważalne na wykresie, pierwszy raz w historii przekraczając 2400 punktów, w dolarach amerykańskich jak dotąd spadł w tym roku o 37%, co czyni go najgorzej radzącym sobie rynkiem akcji na świecie.

Nick Stadtmiller, dyrektor ds. rynków wschodzących w Medley Advisors, tak skomentował sytuację w Turcji:

Akcje tureckie wzrosły pomimo pogarszającego się kontekstu makro. Ale teraz Turcy wycofują swoje pieniądze z giełdy, co może oznaczać przyspieszenie trendu odpływu lokalnego kapitału z kraju.

Kryzys w Turcji wynika z polityki prezydenta, która dla wielu jest niezrozumiała. Luzowanie stóp od września zakończyło się spadkiem głównej stopy procentowej o 5 pkt. proc. W reakcji na to inwestorzy w pośpiechu kupują dolara amerykańskiego. Erdogan wciąż stoi na stanowisku, że niższe stopy procentowe pozwolą Turcji wyjść z trudnej sytuacji.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker