Uncategorized

Pandemia pogłębiła różnice pomiędzy biednymi a bogatymi na rynku pracy

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazało, że młodzi ludzie z biedniejszych domów dwa razy częściej tracili pracę w trakcie pandemii. Wpłynęło to na pogłębienie różnic majątkowych w społeczeństwie. Różnice pomiędzy biednymi a bogatymi nie zostały zminimalizowane nawet pomimo programu rządowego. 

Różnice na brytyjskim rynku pracy

Badanie zostało przeprowadzone przez Resolution a London School of Economics and Political Science. Analiza opublikowana w The Economy 2030 Inquiry ujawnia szkodliwy wpływ pandemii na zatrudnienie osób z mniej zamożnych środowisk. Wskutek tego różnice w wynagrodzeniach osób z bogatych i biednych środowisk jeszcze bardziej się pogłębiły, szkodząc mobilności społecznej. Szacuje się, że ok. 41% młodych pracowników z najbiedniejszej części gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straciło pracę. W przypadku osób z najbogatszej części gospodarstw domowych było to zaledwie 16%. Wywołało to pogorszenie poziomu bezpieczeństwa finansowego wielu młodych ludzi z biedniejszych środowisk. Po pandemii odsetek młodych osób z biednych środowisk pozytywnie oceniających swoją sytuację finansową spadł z 64% przed pandemią do 54% na początku tego roku. W przypadku osób z zamożniejszych środowisk poziom zadowolenia z własnej sytuacji finansowej wzrósł z 79% do 94%.

Zobacz także: Jak wyciągnąć ludzi z biedy? Wystarczy dać im kapitał [BADANIE]

Andrew Eyles, ekonomista ds. badań w Centre for Economic Performance na LSE, skomentował badania:

Skutki gospodarcze pandemii mocno spadły na młodych ludzi, a ci z mniej zamożnych środowisk znaleźli się w epicentrum tego kryzysu. Sytuacja może grozić pogorszeniem się mobilności społecznej w Wielkiej Brytanii, ponieważ różnica w wynagrodzeniach między osobami z bogatych i biednych środowisk może się poszerzyć w latach dwudziestych.

Zobacz także: Praca dla imigrantów w Polsce – w 2022 r. planowane są kolejne przyjęcia

Różnice pomiędzy biednymi a bogatymi nie zostały zminimalizowane

Według wyników badania również dzieci z biedniejszych środowisk zostały nieproporcjonalnie dotknięte przez ekonomiczny wpływ wirusa na rynek pracy. Ich rodzice byli niemal dwukrotnie bardziej narażeni na utratę pracy, w porównaniu z rodzicami z bogatszych gospodarstw domowych. Naukowcy obawiają się, że wpłynie to na bezpieczeństwo finansowe rodzin, a w dłuższej perspektywie przełoży się na późniejsze wyniki i osiągnięcia dzieci w szkole. W minimalizowaniu różnic w społeczeństwie miał pomóc flagowy program pracy kanclerza o wartości 2 miliardów funtów. Program Kickstart wystartował we wrześniu 2020 roku i  oferował finansowane przez rząd „wysokiej jakości” miejsca pracy dla 16-24-latków zagrożonych długotrwałym bezrobociem. Okazało się, że przeznaczenie 2 miliardów funtów przyniosło znikome rezultaty. Firmy prywatne, które otrzymały dofinansowanie na zatrudnianie młodych ludzi i tak to robiły, ponieważ gospodarka zaczęła się ożywiać.

Pandemia pogłębiła istniejące nierówności na rynku pracy. Badanie podkreśliło znaczenie skutecznego nadrabiania zaległości w szkołach oraz potrzebę większych możliwości szkolenia dorosłych i ich przekwalifikowania.

Polecane artykuły

Back to top button