Uncategorized

Pandemia pogłębiła różnice pomiędzy biednymi a bogatymi na rynku pracy

Badanie przeprowadzone w Wielkiej Brytanii pokazało, że młodzi ludzie z biedniejszych domów dwa razy częściej tracili pracę w trakcie pandemii. Wpłynęło to na pogłębienie różnic majątkowych w społeczeństwie. Różnice pomiędzy biednymi a bogatymi nie zostały zminimalizowane nawet pomimo programu rządowego. 

Różnice na brytyjskim rynku pracy

Badanie zostało przeprowadzone przez Resolution a London School of Economics and Political Science. Analiza opublikowana w The Economy 2030 Inquiry ujawnia szkodliwy wpływ pandemii na zatrudnienie osób z mniej zamożnych środowisk. Wskutek tego różnice w wynagrodzeniach osób z bogatych i biednych środowisk jeszcze bardziej się pogłębiły, szkodząc mobilności społecznej. Szacuje się, że ok. 41% młodych pracowników z najbiedniejszej części gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii straciło pracę. W przypadku osób z najbogatszej części gospodarstw domowych było to zaledwie 16%. Wywołało to pogorszenie poziomu bezpieczeństwa finansowego wielu młodych ludzi z biedniejszych środowisk. Po pandemii odsetek młodych osób z biednych środowisk pozytywnie oceniających swoją sytuację finansową spadł z 64% przed pandemią do 54% na początku tego roku. W przypadku osób z zamożniejszych środowisk poziom zadowolenia z własnej sytuacji finansowej wzrósł z 79% do 94%.

Zobacz także: Jak wyciągnąć ludzi z biedy? Wystarczy dać im kapitał [BADANIE]

Andrew Eyles, ekonomista ds. badań w Centre for Economic Performance na LSE, skomentował badania:

Skutki gospodarcze pandemii mocno spadły na młodych ludzi, a ci z mniej zamożnych środowisk znaleźli się w epicentrum tego kryzysu. Sytuacja może grozić pogorszeniem się mobilności społecznej w Wielkiej Brytanii, ponieważ różnica w wynagrodzeniach między osobami z bogatych i biednych środowisk może się poszerzyć w latach dwudziestych.

Zobacz także: Praca dla imigrantów w Polsce – w 2022 r. planowane są kolejne przyjęcia

Różnice pomiędzy biednymi a bogatymi nie zostały zminimalizowane

Według wyników badania również dzieci z biedniejszych środowisk zostały nieproporcjonalnie dotknięte przez ekonomiczny wpływ wirusa na rynek pracy. Ich rodzice byli niemal dwukrotnie bardziej narażeni na utratę pracy, w porównaniu z rodzicami z bogatszych gospodarstw domowych. Naukowcy obawiają się, że wpłynie to na bezpieczeństwo finansowe rodzin, a w dłuższej perspektywie przełoży się na późniejsze wyniki i osiągnięcia dzieci w szkole. W minimalizowaniu różnic w społeczeństwie miał pomóc flagowy program pracy kanclerza o wartości 2 miliardów funtów. Program Kickstart wystartował we wrześniu 2020 roku i  oferował finansowane przez rząd „wysokiej jakości” miejsca pracy dla 16-24-latków zagrożonych długotrwałym bezrobociem. Okazało się, że przeznaczenie 2 miliardów funtów przyniosło znikome rezultaty. Firmy prywatne, które otrzymały dofinansowanie na zatrudnianie młodych ludzi i tak to robiły, ponieważ gospodarka zaczęła się ożywiać.

Pandemia pogłębiła istniejące nierówności na rynku pracy. Badanie podkreśliło znaczenie skutecznego nadrabiania zaległości w szkołach oraz potrzebę większych możliwości szkolenia dorosłych i ich przekwalifikowania.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker