GospodarkaNewsPolska

Polski przemysł w 2022 roku będzie siłą napędową naszej gospodarki

W ostatnim kwartale zeszłego roku wzrost PKB naszego kraju wyniósł prawie 7 proc. Polska zawdzięcza to głównie przemysłowi, który był siłą napędową naszej gospodarki w 2021 roku. Jednakże, jak donoszą autorzy najnowszego miesięcznika Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), polski przemysł w 2022 roku również będzie głównym silnikiem naszej gospodarki. Zapowiadają oni szczególnie duże wzrosty w przetwórstwie i sektorze zajmującym się produkcją dóbr wysokiej technologii. 

Polski przemysł w 2022 roku nadal będzie siłą napędową naszej gospodarki

Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie wzrost produkcji przemysłowej w Polsce w 2021 roku był największy na tle państw regionu. Wyniósł on aż 13,5 proc. Jednakże jak donoszą ekonomiści PIE kolejne miesiące tego roku przyniosą lekkie spowolnienie. W bieżącym kwartale tempo wzrostu produkcji przemysłowej ma spowolnić do około 10 proc., a w następnych kwartałach do wartości jednocyfrowych. Jednakże pomimo tego spowolnienia, według prognoz Focus Economics, polski przemysł w 2022 roku również będzie rozwijał się najszybciej na tle państw Europy Środkowo-Wschodniej. 

Wzrost produkcji przemysłowej w Polsce

Zobacz także: GUS: Wzrost PKB w 2021 roku wyniósł 5,7%

Według analityków PIE opisane spowolnienie będzie wynikać głównie ze słabszego wzrostu produkcji energii. Ten w ostatnim kwartale zeszłego roku wyniósł ponad 40 proc., co podwyższyło wolumen produkcji w tym okresie o prawie 3,5 pkt proc. Jak zaznaczają ekonomiści PIE taki wzrost był prawdziwym ewenementem na tle państw naszego regionu. Jednakże w bieżącym roku sektor ten nie będzie rozwijaj się już tak szybko. Jak możemy wyczytać w miesięczniku:

Początek roku będzie jednak zdecydowanie słabszy – bieżący monitoring z systemu EntsoE wskazuje, że wzrost produkcji energii będzie jednocyfrowy. Spodziewamy się, że w kolejnych miesiącach w energetyce tempo wzrostu wyniesie 5-7 proc.

Sektor dóbr wysokiej technologii i przetwórstwo odnotują największe wzrosty

Co warto zaznaczyć, polski przemysł w 2022 roku zanotuje największe wzrosty w przetwórstwie i sektorze dóbr wysokiej technologii. Już obecnie wzrost produkcji dóbr konsumpcyjnych w Polsce wyróżnia się na tle państw Europy Środkowo-Wschodniej. W zeszłym roku wyniósł on około 6 proc., czyli o 2-3 pkt proc. więcej niż w innych państwach regionu. W najbliższych miesiącach przetwórstwo również będzie się rozwijać, a to głównie dzięki naszemu zachodniemu sąsiadowi. Otóż gospodarka Niemiec, według szacunków MFW, wzrośnie w tym roku o 4,6 proc, co zapewne doprowadzi do zwiększania tamtejszego popytu na dobra konsumpcyjne produkowane w Polsce. 

Co interesujące polski sektor zajmujący się produkcją dóbr wysokiej technologii  zanotował w ostatnich latach stosunkowo duży wzrost. Jak donoszą analitycy PIE, wzrost produkcji wysokiej technologii od początku 2020 roku wyniósł w Polsce aż 20 proc. Z danych zaprezentowanych na zamieszczonym poniżej wykresie wynika, że w tym samym czasie gdy ten sektor w Polsce rozwijał się, w innych państwach naszego regionu był w stagnacji albo podupadał. Co więcej, jak sugerują analitycy PIE kolejne miesiące jeszcze bardziej pogłębią tę różnicę. Jak możemy wyczytać w miesięczniku:

W Polsce mocno rosnąć będzie m.in. produkcja sprzętu elektrycznego (np. baterie do samochodów elektrycznych). Popyt na tego typu produkty powinien być stabilny w obliczu wysokiej presji kosztowej.

wzrost produkcji wysokiej technologii w Polsce

Polski przemysł zostawia Europę w tyle

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker