Polska

GUS: Wzrost PKB w 2021 roku wyniósł 5,7%

Jak wynika z danych GUS, wzrost PKB w 2021 roku wyniósł 5,7%. To więcej niż oczekiwali ekonomiści. Tak wysoki wzrost PKB to dowód na dużą odporność naszej gospodarki.

Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze szacunki dotyczące Polskiego PKB w 2021 roku. Konsensus rynkowy zakładał, że Polski PKB urośnie o 5,6%. Tymczasem najnowsze dane GUS wskazują, że nasz PKB urósł w zeszłym roku aż o 5,7%. Odczyt jest więc pozytywnym zaskoczeniem.

To najwyższy odczyt od 2007 roku i trzeci najwyższy w tym wieku. Warto przy tym zaznaczyć, że chodzi o realny, a nie nominalny wzrost produktu krajowego brutto. Oznacza to, że uwzględnia on inflację. Nominalnie wzrost polskiego PKB jest więc dwucyfrowy.

Wzrost PKB Polski w latach 1996-2021

Tak wysoki wzrost to przede wszystkim efekt niskiej bazy. W zeszłym roku nasza gospodarka skurczyła się o 2,5%. Od początku pandemii PKB Polski urósł więc o 3%. I jest to naprawdę dobry wynik. Dla przykładu Czechy odrobią straty dopiero pod koniec tego roku. W momencie, gdy wyjdą „na zero”, to Polska gospodarka będzie już o ponad 7% powyżej poziomu z 2019 roku. Gonimy także szereg innych gospodarek. Nasz wzrost PKB w IV kwartale 2021 roku wyniósł ok. 7%. Tymczasem niemiecka gospodarka się skurczyła, a pierwszy kwartał tego roku może oznaczać drugi spadek z rzędu, czyli ponowną recesję u naszych sąsiadów.

Zobacz też: W Niemczech groźba recesji, a Polska rozwija się znacznie szybciej od Chin

Drugim czynnikiem, który pomógł osiągnąć tak wysoki wzrost jest inflacja, która napędzała konsumpcję. Według danych MFW nasz PKB ma rosnąć w najbliższych latach głównie dzięki wysokiej konsumpcji. W Czechach kołem zamachowym gospodarki będą inwestycje.

Trzeci powód to niezwykle dobre wyniki polskiego przemysłu. Gdy przemysł w całej Europie notuje spadki (głównie przez sektor motoryzacyjny), u nas bije on rekordy. To zasługa jego struktury — Polska produkuje wiele dóbr, na które wzrósł popyt w czasie pandemii. To m.in. AGD, RTV czy meble. Warto jednak odnotować, że wzrósł u nas nawet przemysł motoryzacyjny, co na tle Europy, gdzie zaliczył on silne spadki, jest to dość imponujące dokonanie.

Strukturę wzrostu Polskiego PKB prezentuje poniższy wykres autorstwa analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Widać tutaj kluczową dla wzrostu polskiego PKB rolę konsumpcji. Wysoki jest także udział zwiększonych zapasów. Według ekonomistów PIE dodał on do wzrostu PKB aż 1,8 pp.

Wzrost PKB struktura

Rozkładając PKB na wybrane komponenty według kwartałów, to widzimy, że w II kwartale rola konsumpcji była największa. To przede wszystkim zasługa efektu bazy. Systematycznie rósł także udział inwestycji.

Wybrane elementy wzrostu gospodarczego

Ekonomiści szacują, że wzrost PKB w przyszłym roku może wynieść ok 4%. Wśród zagrożeń należy wymienić wysoką inflację, rosnące stopy procentowe oraz V falę koronawirusa. Kwarantanna dotyka obecnie miliona Polaków. To duże uderzenie dla polskiego rynku pracy.

Wzrost PKB Polski będzie bazował na konsumpcji. Czech na inwestycjach

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker