Polska

Silniejszy złoty jest konieczny do obniżenia inflacji. Ekonomiści policzyli potencjalny wpływ

Inflacja w naszym kraju zbliża się do 10%, a politycy szukają kolejnych pomysłów na jej zmniejszenie. Dotychczasowe pomysły nie pomogą w powstrzymaniu inflacji, a mogą ją nawet napędzić. Jak zmniejszyć inflację? Ekonomiści wskazują na umocnienie złotego.

Inflacja w Polsce wyniosła w grudniu 2021 roku 8,6%. To najwyższy poziom od 20 lat. Tak duży wzrost cen powoduje zwiększenie się kosztów życia, a co za tym idzie, pogorszenie się sytuacji finansowej Polaków. Dla polityków oznacza to z kolei spadek poparcia Polaków. Szukają więc odpowiedzi na pytanie — jak zmniejszyć inflację?

Jak zmniejszyć inflację w Polsce?

Dlatego politycy w Polsce szukają sposobów na zmniejszenie dynamiki wzrostu cen w kraju. Najpopularniejszą propozycją jest zmniejszenie ucisku fiskalnego. Zmniejszenie podatku VAT czy akcyzy ma pozytywnie wpłynąć na kondycję finansową Polaków. Takie propozycje popierają politycy od prawa do lewa. Takie rozwiązania wchodzą także w kształt rządowej tarczy antyinflacyjnej. Jak jednak wskazują liczni ekonomiści, rozwiązanie to nie zmniejszy inflacji, a jedynie rozłoży ją w czasie. Dodatkowo niższe ceny mają jeszcze bardziej napędzić konsumpcję i dodatkowo zwiększyć ceny.

Warto jednak zaznaczyć, że tarcza już działa i pozwala czasowo obniżyć ceny w kraju. Dla przykładu w porównaniu do pierwszego tygodnia grudnia, ceny paliw w Polsce spadły najmocniej w całej UE. W większości krajów odnotowano nawet wzrost cen. Wśród rozwiązań mających na celu zmniejszenie inflacji wymienia się także wzrost stóp procentowych. Ten jednak wiązać się będzie z mniejszym wzrostem gospodarczym oraz większymi ratami dla milionów Polaków.

Zobacz też: Inflacja w Polsce jeszcze wyższa! GUS podał dane za grudzień

Innym ciekawym rozwiązaniem jest także umocnienie polskiej waluty. Złoty jest obecnie znacznie słabszy niż przed pandemią. Obecnie euro kosztuje ok. 4,60 zł. Przed pandemią było to 4,20-30 zł. Słabsza waluta oznacza wyższy koszt zakupu takich dóbr jak ropa, gaz czy towary produkowane poza granicami kraju. To zaś przekłada się na wyższą cenę końcową.

Jak wskazują ekonomiści banku Pekao, umocnienie złotego o 13%, mogłoby zmniejszyć inflację pod koniec 2023 roku nawet o 2,5 p.p.. Powrót do przedpandemicznej wiązałby się z obniżeniem Inflacji o 1,5 p.p.

Kurs złotego a inflacja

Jak można wzmocnić złotego?

Wśród głównych powodów słabości złotego leżą niskie stopy procentowe oraz konflikt z UE. Podwyżka stóp oraz zażegnanie tego konfliktu pozwoliłoby umocnić złotego. Innym sposobem może być zmniejszenie rezerw walutowych, które w czasie pandemii wzrosły o 32 mld euro.

Inflacja w USA jest tak wysoka, że realne dochody Amerykanów spadają

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker