Azja i OceaniaGospodarkaNews

Funt libański zdewaluuje o 93 proc. Plan MFW został zaakceptowany

Plan Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) dotyczący walki z kryzysem w Libanie został zaakceptowany przez libański rząd, jak i dłużników tego państwa. Zakłada on między innymi, że funt libański zostanie zdewaluowany o 93 proc., a większość dolarowych depozytów zostanie przekonwertowane na tamtejszą walutę po zaniżonym kursie. To drugie działanie spowoduje, że oszczędności wielu osób z dnia na dzień prawie w całości wyparują. 

System finansowy się załamał, funt libański stracił na wartości, a inflacja wzrosła

Kryzys w Libanie rozwijał się przez lata, jednak to w 2019 roku nastąpił krach. Przez lata libańscy emigranci wspierali potrzeby finansowe kraju depozytami dolarowymi przekazywanymi za pośrednictwem systemu bankowego. Ich działania doprowadziły do tego, że napływ depozytów netto przez wiele lat był dodatni. Dzięki tym środkom Libanowi udało się utrzymywać zarówno deficyty budżetowe, jak i te handlowe. Jednakże w 2019 roku, na skutek wybuchu protestów w kraju, emigranci zaczęli masowo wycofywać swoje depozyty z tego kraju, co doprowadziło do wybuchu kryzysu gospodarczego i załamania się libańskiego systemu finansowego. 

Zobacz także: Kryzys w Libanie: wychodzenie z zapaści zajmie jeszcze co najmniej 7 lat

Sytuacja ta spowodowała, że funt libański znacznie osłabł w stosunku do dolara. Jeszcze w połowie 2019 roku jeden dolar był wyceniany na 1500 funtów libańskich, z kolei obecnie trzeba za niego zapłacić ich około 23 200. Co warto zaznaczyć piszę tutaj o kursie nieoficjalnym, gdyż ten oficjalny dalej wynosi 1500 funtów libańskich za jednego dolara. 

Co więcej, osłabienie się tamtejszej waluty, przyczyniło się do znacznego przyśpieszenia tempa inflacji w tym państwie. Jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie w zeszłorocznym grudniu ceny w Libii były rok do roku wyższe o ponad 200 proc. 

Inflacja w Libanie

Inflacja w Libanie

Źródło: Trading Economics 

Plan MFW zakłada dewaluację funta libańskiego i konwersję dolarów

Z powodu kryzysu, rząd tego kraju rozpoczął rozmowy z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, które zakończyły się sukcesem. Plan odbudowy gospodarczej dla Libanu został zaakceptowany zarówno przez tamtejszą władzę, jak i dłużników tego państwa. Zakłada on między innymi to, że funt libański zostanie zdewaluowany o 93 proc.

Jak wcześniej zaznaczyłem, obecnie w Libanie są dwa kursy walutowe, jeden oficjalny, ustanowiony przez tamtejszy bank centralny i jeden nieoficjalny, z którego korzystają mieszkańcy tego państwa. Według ekspertów MFW, sytuacja ta powoduje, że libański bank centralny nie jest wiarygodny, przez co nie może narzędziami polityki monetarnej wpływać na sytuację gospodarczą w kraju i podjąć działań mających na celu obniżyć inflację.  

Zobacz także: Kryzys libański coraz poważniejszy. Liban rozpocznie rozmowy z MFW

Do tego plan zakłada przymusową wymianę dolarów zgromadzonych na libańskich depozytach na lokalną walutę. 16 mld dolarów z depozytów zgromadzonych dzięki wysokim stopom procentowym ustanowionym w 2015 roku, zostanie przekonwertowane na funty libańskie po kursie znacznie niższym od tego rynkowego. Spowoduje to, że realnie dojdzie do transferu 75 proc. wartości tych aktywów do rządowej kasy, skąd następnie zostaną one przeznaczone między innymi na naprawę sektora finansowego i spłatę zagranicznego zadłużenia Libanu. 

Podobnie stanie się depozytami o wartości 35 mld dolarów, które powstały w wyniku wymiany funtów na dolary po oficjalnym kursie po październiku 2019 r. Jednakże na tej konwersji ich właściciele stracą mniej, bo „jedynie” 40 proc. ich wartości. 

Sytuacja gospodarcza w Libanie: Planowany budżet pogłębi różnice w kraju

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker