Europa

Kolejne kraje ewakuują obywateli z Ukrainy! Nadchodzi wojna?

Dotychczas na ewakuację swoich urzędników decydowały się głównie kraje USA, Australii oraz Wielkiej Brytanii. Okazuje się, że Stany Zjednoczone wystosowały kolejny apel o ewakuację swoich obywateli. Podobne decyzje podjęły również Kanada, Nowa Zelandia i wiele innych krajów. Zatem ewakuacja z Ukrainy przeprowadzana jest na coraz większą skalę.

Ewakuacja z Ukrainy. Kolejne kraje wycofują swoich obywateli

Władze Stanów Zjednoczony wydały oficjalny apel o ewakuacji swoich kolejnych obywateli z Ukrainy. Decyzja ta podyktowana jest serią znaków ostrzegawczych od urzędników Bidena, którzy jednoznacznie stwierdzają, że do inwazji dojdzie jeszcze w czasie igrzysk olimpijskich w Pekinie.

12 lutego 2022 r. Departament Stanu nakazał odejście większości amerykańskich pracowników najemnych bezpośrednio z ambasady w Kijowie z powodu ciągłego zagrożenia rosyjską akcją wojskową. Obywatele USA nie powinni podróżować na Ukrainę, a osoby z Ukrainy powinny natychmiast wyjechać, korzystając z komercyjnych lub innych prywatnych środków transportu. Departament wcześniej zezwolił na dobrowolny wyjazd pracowników zatrudnionych bezpośrednio w USA i zarządził wyjazd uprawnionych członków rodziny w dniu 23 stycznia 2022 r. – czytamy w oświadczeniu Departamentu Stanu USA

Zobacz także: Ile Rosja może stracić w przypadku inwazji na Ukrainę? Nawet 700 mld dolarów!

Do opuszczenia Ukrainy wzywają również władze Kanady. Ponadto ministerstwo spraw zagranicznych Kanady 31 stycznia bieżącego roku poinformowało o ewakuacji dyplomatów, którzy nie zajmują czołowych stanowisk.

Wzywam wszystkich Kanadyjczyków znajdujących się w Ukrainie do uczynienia wszystkiego co niezbędne, by niezwłocznie wyjechać. Od pierwszego lutego przekonywaliśmy Kanadyjczyków, by unikali wszelkich podróży do Ukrainy ze względu na rosyjskiej zagrożenie i ryzyko konfliktu zbrojnego. Prosiliśmy również znajdujących się w Ukrainie Kanadyjczyków, by wyjechali dopóki są dostępne komercyjne środki transportu – oświadcza minister MSZ Kanady Mélanie Joly

Doniesienia wywiadowcze wskazują, że UE po raz pierwszy wezwała niektórych pracowników dyplomatycznych oraz ich rodziny do opuszczenia terenów wschodnich. Jest to oznaka, że do eskalacji konfliktu może dojść niebawem, bowiem jeszcze niedawno UE stanowczo wskazywała, iż apele USA, Wielkiej Brytanii oraz Australii były przedwczesne i wywoływały tylko panikę, osłabiając gospodarkę i giełdę Ukrainy.

W sumie jak dotychczas polecenia opuszczenia Ukrainy dla swoich obywateli wydały Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Nowa Zelandia, Niemcy, Hiszpania, Łotwa, Dania, Izrael, Estonia, Albania, Norwegia, Japonia oraz Korea Południowa.

Zobacz także: Ukraina rozpoczęła fizyczny import gazu z Węgier!

Kiedy dojdzie do eskalacji konfliktu? Wojna coraz bliżej?

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan wskazuje wprost, że inwazja na Ukrainie może rozpocząć się jeszcze przed zakończeniem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Dodatkowo stwierdza:

Nie mówimy, że decyzja została podjęta. Ostateczną decyzję podjął prezydent Putin. Mówimy, że mamy wystarczający poziom zaniepokojenia na podstawie tego, co widzimy w terenie i co wykryli nasi analitycy wywiadu – mówi Sullivan

Początkowo eksperci wskazywali, że inwazja rosyjska najprawdopodobniej rozpocznie się po zakończeniu IO. Według wielu zagranicznych mediów miał o to poprosić Putina sam prezydent Chin Xi Jinping.

Zobacz także: Ukraina odblokowała transport z Chin, bo Polska wyśle im broń?

Warto zaznaczyć, że według przecieków poufnych informacji przekazywanych przez USA swoim dyplomatom na Ukrainie do inwazji ma dojść w najbliższą środę tj. 16.02.2022 roku. Nie dziwi więc jasne stanowisko Sullivana.

Chcemy jasno powiedzieć: każdy Amerykanin na Ukrainie powinien wyjechać tak szybko, jak to możliwe, a w każdym razie w ciągu najbliższych 24 do 48 godzin — mówi doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA

Zobacz także: Biden: Rosyjska agresja na Ukrainę będzie oznaczać koniec Nord Stream 2

NATO dostrzegając widmo wojny, zwiększyło w ostatnim czasie liczbę żołnierzy stacjonujących w Europie Środkowo-Wschodniej. Do Rumunii wysłano 1000 żołnierzy. Stany Zjednoczone wysłały do Polski cztery myśliwce F-15. Idąc dalej, Wielka Brytania wysłała kolejnych żołnierzy do Polski, z kolei Francja do Rumunii. W związku z powyższym siły NATO prężnie się mobilizują w okolicach Rosji i Ukrainy.

Co na to Rosja? Jest odpowiedź ministra MSZ Rosji Siergieja Ławrowa:

Rozmieszczenie wojsk rosyjskich na naszym terytorium wywołuje niezrozumiały niepokój i bardzo silne emocje wśród naszych brytyjskich kolegów i innych zachodnich przedstawicieli. W przeciwieństwie do setek i tysięcy brytyjskich żołnierzy stacjonujących w krajach bałtyckich — mówi Ławrow

Jak wskazują amerykańskie media, dzisiaj tj. w sobotę 12 lutego ma dojść do telefonicznej rozmowy pomiędzy Putinem oraz Bidenem. Czy to coś zmieni? Śmiem wątpić. Niemniej jednak należy wyczekiwać oficjalnych informacji i ewentualnego konsensusu rozmów obu panów.

Wojna Rosji z Ukrainą. Jakie byłyby konsekwencje dla polskiej gospodarki?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker