Europa

Amerykanie, Chińczycy i Hindusi kupują coraz więcej złota w sztabkach i monetach!

Bardzo dobra sytuacja na rynku złota podyktowana jest nie tylko obecną sytuacją geopolityczną, ale również sytuacją wewnętrzną danego państwa. Popyt na sztabki złota i monety wzrósł szczególnie w ostatnim kwartale minionego roku. 

Popyt na sztabki złota coraz większy

W IV kwartale ubiegłego roku inwestycje w sztabki i monety wzrosły o 18% r/r. Popyt wyniósł 318 ton i był najwyższy od 2016 roku.

Zobacz także: Polacy uciekając przed inflacją kupują złoto. Sprzedaż wzrosła o 87%

Inwestorzy z USA w ubiegłym roku kupili 117 ton złota (w sztabkach i monetach). Tym samym roczny popyt wzrósł o 69%. Ostatni kwartał roku był ósmym z rzędu kwartałem wzrostu (r/r), przy czym tempo wzrostu było dwucyfrowe. Amerykańska mennica odnotowała najwyższą sprzedaż monet bulionowych od kryzysu w 2009 roku. Łącznie mennica USA sprzedała 1 252 000 uncji złota. Złoto traktowane jest jako bezpieczna przystań w dobie zbliżającego się kryzysu. Stany Zjednoczone pogrążyły się w kryzysie epidemicznym ubiegłego roku. Dodatkowo inwestycjom nie sprzyjała sytuacja polityczna, w tym pospieszne wycofanie wojsk z Afganistanu czy spadek poparcia dla prezydenta i jego działań.

Zobacz także: Konflikt rosyjsko-ukraiński może uderzyć w rynki światowe i logistykę

Azja – wzrost zainteresowania inwestycjami w złoto

Chińscy inwestorzy również coraz częściej stawiali na złoto. W IV kwartale 2021 roku popyt na złote sztabki i monety w ChRL wyniósł 77 ton, co daje roczną sumę 285 ton w 2021 roku (wzrost o 44% r/r). Do większego popytu na złoty kruszec przyczyniła się przede wszystkim stabilna cena złota oraz niższa rentowność obligacji lokalnych. Dodatkowo pod koniec ubiegłego roku inwestorzy kierowali się rosnącymi obawami o inflację. W tym roku popyt na sztabki złota i monety w Chinach również wzrośnie. Jeśli bank centralny zdecyduje się na dalsze obniżki stóp procentowych mające na celu ochronę chińskiej gospodarki przed niedawnym spowolnieniem wzrostu, potencjalną trwałą presję inflacyjną i możliwą dewaluację lokalnej waluty może to dobrze wróżyć chińskim inwestycjom.

Indie także odnotowały wzrost zainteresowania złotem. Popyt wzrósł do najwyższego od ośmiu lat do poziomu 79 ton. Hindusi postrzegali złoto jako bezpieczną lokatę w obliczu niestabilnej sytuacji, szczególnie w sytuacji, gdy indeks BSE Sensex spadł o 10% między połową października a połową grudnia. Sytuacja ta wywołała wzrost zainteresowania sztabkami i monetami. Biorąc pod uwagę oczekiwania inflacyjne oraz możliwe osłabienie rupii z powodu rosnącego deficytu handlowego, popyt utrzyma się również w tym roku.

Inwestorzy z największych gospodarek świata lokują swoje oszczędności w złocie. W Europie dynamiczny wzrost zainteresowania inwestycjami w sztabki zaobserwowano w Niemczech, gdzie rosnąca presja inflacyjna i niepewna sytuacja polityczna, szczególnie w odniesieniu do energetyki, napędzały inwestycje.

Za rok możemy mieć większe rezerwy złota od Wielkiej Brytanii czy Arabii Saudyjskiej

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker