EuropaGospodarkaNews

Burmistrz Londynu nawołuje do wywłaszczenia rosyjskich oligarchów

Burmistrz Londynu, Sadiq Khan wezwał brytyjski rząd do wywłaszczenia rosyjskich oligarchów posiadających majątek na terenie tego miasta. Ponadto nawołuje on do podwyższenia podatku od pustostanów i zysków kapitałowych dla zagranicznych nabywców nieruchomości niemieszkających w stolicy Wielkiej Brytanii. Chce on, aby fundusze w ten sposób uzyskane poszły na budowę mieszkań komunalnych. 

Burmistrz Londynu nawołuje do wywłaszczenia rosyjskich oligarchów

Wielka Brytania wprowadza różnego rodzaju sankcje na Rosję za to, że ta zaatakowała Ukrainę. Jednakże zdaniem burmistrza Londynu są one zbyt słabe, a przede wszystkim nie uderzają one w najważniejszych sojuszników Putina- rosyjskich oligarchów. Co warto zaznaczyć, ci posiadają w Londynie wiele nieruchomości. Według szacunków Transparency International łączna ich wartość wynosi ok. 1,1 mld funtów. 

Zobacz także: Rosyjska giełda odrabia straty. Sankcje Zachodu nieszkodliwe dla gospodarki Rosji?

Zdaniem Sadiqa Khana nadszedł najwyższy czas na zmiany. Ostatnio stwierdził on, iż:

Ministrowie zbyt długo przymykali oko na wykorzystywanie domów w stolicy jako bezpiecznej przystani dla oligarchów, w której mogą oni lokować swoje pieniądze, co ma negatywny wpływ zarówno na naszą międzynarodową reputację, jak i na lokalny rynek mieszkaniowy. Teraz nadszedł czas na działanie.

Sadiq Khan żąda podwyższenia podatków i zreformowania brytyjskiego prawa

Jego zdaniem rząd brytyjski powinien natychmiastowo wywłaszczyć wszystkich rosyjskich oligarchów. Ponadto burmistrz Londynu podkreślił, iż należy, jak najszybciej podwyższyć podatek od pustostanów i od zysków kapitałowych dla zagranicznych nabywców nieruchomości, którzy nie mieszkają w Londynie. Jego zdaniem, dzięki takiemu działaniu można by było odstraszyć podmioty powiązane ze skorumpowanymi, autorytarnymi rządami z całego świata. 

Zobacz także: Firma Nokian Tyres przenosi część produkcji z Rosji i wspiera Ukrainę

Jednakże przy okazji zaznaczył on, że przed wprowadzeniem podwyżek podatków należy zreformować brytyjskie prawo. Te obecnie pełne jest niejasności oraz istnieje w nim wiele luk. Dzięki nim zdaniem Sadiqa Khana, wiele podmiotów jest stanie bez większych problemów uchylać się od płacenia podatków i prać brudne pieniądze na terenie Londynu. Co więcej, powodują one, że osoby, których dotyczą proponowane przez niego podatki, nie będą ich płacić, gdyż swój majątek w Londynie ukrywają.

Co warto zaznaczyć, wprowadzenie opisywanych zmian poprawiłoby sytuację na londyńskim rynku mieszkaniowym. Otóż z analizy przeprowadzonej przez Ratusz wynika, że jeśli opisane działania zostaną wdrożone, mogą podnieść wpływy do budżetu nawet o 370 milionów funtów rocznie. Za takie środki można by było wybudować 2500 tanich domów, co poprawiałoby sytuację wielu biedniejszych Londyńczyków. 

Odcięcie Rosji od systemu SWIFT. Jakie mogłyby być konsekwencje?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker