Polska

Polska powinna zakazać eksportu zboża? Minister rolnictwa uspokaja

Polska od lat jest eksporterem zboża netto. Nasze bezpieczeństwo żywnościowe nie jest aktualnie zagrożone, w nieco gorszej sytuacji są państwa Zachodu. Ile Polska eksportuje zboża? Czy handel powinien zostać wstrzymany? 

Ile Polska importuje i eksportuje zboża?

W Polsce produkuje się rocznie ok. 28 – 35 mln ton zbóż. Eksport waha się w granicach 5-9 mln ton, import – 2-3 mln ton. Według BST Brokers w pięciu pierwszych miesiącach sezonu 2021/2022 (rozpoczynającego się w lipcu) eksport zbóż wyniósł 3261 tys. ton i tym samym był o 11% mniejszy od zeszłorocznego wolumenu. Eksport pszenicy wyniósł 1273 tys. ton, 20% mniej niż w minionym sezonie.

Jak podaje Polska Izba Zbożowo-Paszowa, na przestrzeni 11 pierwszych miesięcy sezonu 2020/2021 (od lipca do maja) polski eksport zbóż wyniósł 8543 tys. ton w stosunku do 6559 tys. ton  w analogicznym okresie poprzedniego sezonu. Za granicę sprzedano 3851 tys. ton pszenicy, 1341 tys. ton żyta oraz 1016 tys. ton pszenżyta, 1737 tys. ton kukurydzy, 181 tys. ton owsa oraz 417 tys. ton jęczmienia.

Zobacz także: Produkcja kukurydzy w UE – Polska w tym roku może zająć 3. pozycję

Jak poinformował Mirosław Marciniak, sezon 2020/2021 zakończył się rekordowym eksportem zbóż z Polski drogą morską. Z portów odpłynęły statki transportujące 5,2 mln ton, a więc 31% więcej niż w poprzednim sezonie.

Zobacz także: Jeronimo Martins: blokada portu w Odessie przyczyni się do drastycznych podwyżek cen żywności

Czy eksport zbóż powinien zostać wstrzymany?

W związku z ostrzeżeniem o prawdopodobnym zagrożeniu kryzysem żywnościowym pojawiły się obawy związane z polskim eksportem. Wiele osób chciało wstrzymania eksportu poza UE, aby zabezpieczyć zapasy.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Henryk Kowalczyk uspokaja jednak, że obecnie eksport zboża z Polski poza UE nie jest prowadzony, a zapasy są utrzymywane przez rolników, którzy najczęściej czekają na wzrost cen. Zapewnia, że jeśli rozpocząłby się wywóz zboża, wówczas zasadne będą dyskusje o jego wstrzymaniu. Obecnie jednak nie ma takiego zagrożenia, gdyż sprzedaż za granicę nie jest prowadzona w znacznych ilościach, a sprzedaż poza Unię w ogóle nie jest prowadzona. W wypowiedzi dla serwisu Farmer.pl zapewnił, że w analogicznym okresie roku ubiegłego wyeksportowano z Polski 1 mln t zbóż, w tym roku, do tej pory wyeksportowano 74 tys. t., na początku stycznia 2022 roku.

Polska jest w dużo lepszej sytuacji niż kraje Europy Zachodniej, które eksportowały znaczne ilości zboża zarówno z Ukrainy, jak i Rosji. W obecnej sytuacji nasze bezpieczeństwo żywnościowe nie jest zagrożone.

Czy bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest zagrożone? Otóż nie jest

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker