GospodarkaPolska

Budżet na leczenie pacjentów NFZ, dzięki m.in. Polskiemu Ładowi, wzrośnie o 9,1 mld zł

Narodowy Fundusz Zdrowia zmienił swój plan finansowy na 2022 rok. Budżet na leczenie pacjentów wzrośnie o 9,1 mld zł, co oznacza, iż wyniesie on w analizowanym roku 114,1 mld zł. Wzrośnie on między innymi za sprawą wdrożenia Polskiego Ładu. Dzięki temu, że ten program reform wszedł w życie, wzrosły wpływy ze składki zdrowotnej, dzięki czemu NFZ może przekazać więcej środków na leczenie pacjentów. 

Budżet na leczenie pacjentów NFZ wzrośnie o 9,1 mld złotych

Jak poinformował, dziennik Rzeczpospolita: 

Narodowy Fundusz Zdrowia zmienia plan finansowy na 2022 r. Dzięki większym wpływom ze składki zdrowotnej, budżet na leczenie pacjentów zwiększy się o 9,1 mld zł.

Oznacza to, iż budżet na leczenie pacjentów wyniesie 114,1 mld złotych, zamiast zaplanowanych w lipcu 2021 roku 105 mld złotych. Wzrost ten zostanie spowodowany między innymi wprowadzeniem Polskiego Ładu. W ramach tego programu została realnie podwyższona stawka składki zdrowotnej, przez co wpływy z jej tytułu do NFZ wzrosły. 

Zobacz także: Publiczne wydatki na zdrowie w UE – pierwsze Czechy, Polska przedostatnia

Co warto zaznaczyć do wzrostu wpływów ze składki zdrowotnej z pewnością przyczyni się dalej relatywnie dobra sytuacja gospodarcza w Polsce. Choćby, z analizy GUS wynika, iż produkt krajowy brutto Polski zwiększył się w IV kwartale zeszłego roku realnie (tzn. w cenach stałych) o 7,3 proc. rok do roku. Z kolei ekonomiści sądzili, że jego wzrost będzie o 0,4 pkt proc. mniejszy. Co więcej, aktualnie bezrobocie w Polsce jest na rekordowo niskim poziomie. W lutym wyniosło ono zaledwie 2,8 proc. i było ponad dwa razy niższe od średniej dla państw UE.  

Znaczna część dodatkowych wpływów, które trafią do NFZ zostanie przeznaczona na szpitale i ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Z 9,1 mld zł dodatkowych środków aż 5,18 mld zł trafi do szpitali, a 2,08 mld zł do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Choć warto zaznaczyć, że znacznie zyska również podstawowa opieka zdrowotna, opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień oraz rehabilitacja lecznicza. Działy te otrzymają kolejno 436,6, 547,48 oraz 547,48 mln złotych więcej, niż wcześniej planowano.  

Mimo znacznego wzrostu wydatków poprawa może być niezauważalna

Choć, jak wskazują, redaktorzy dziennika Rzeczpospolita, taki zastrzyk środków, mimo tego, iż jest relatywnie znaczny, może nie doprowadzić do realnej poprawy sytuacji w polskich szpitalach. Obecnie te zmagają się z rosnącymi cenami energii, ale również z ustawowymi podwyżkami dla personelu i presją płacową.

Opieka długoterminowa: Rekordowo niska liczba pielęgniarek w Polsce

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker