PolskaUncategorized

Opieka długoterminowa: Rekordowo niska liczba pielęgniarek w Polsce

Co roku z rynku pracy odchodzi kilka tysięcy pielęgniarek. Polski system ochrony zdrowia jest niewydolny, istnieją poważne problemy kadrowe. Aktualnie liczba pielęgniarek w Polsce jest rekordowo niska. 

Liczba pielęgniarek w Polsce – struktura wiekowa

Jak podaje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych średnia wieku pielęgniarek i położnych w Polsce jest coraz większa. Według danych na 2020 rok średnia wieku pielęgniarek wynosiła 53,16 lat, średnia wieku położnych – 50,74. Według prognoz w 2030 roku średnia wieku wyniesie ok. 60 lat. Każdego roku na emeryturę odchodzi więcej pielęgniarek, niż wchodzi na rynek pracy. Na przestrzeni ostatnich czterech lat wykształcono ok. 22 tys. pielęgniarek i położnych, w analogicznym okresie na emeryturę odeszło ok. 42 tys. Według danych zaprezentowanych przez KE i OECD liczba pielęgniarek w Polsce przypadająca na 1000 obywateli wynosi niecałe 6.

Liczba pielęgniarek i lekarzy w UE.
OECD

Pielęgniarstwo to zawód wymagający wielu poświęceń. Wprowadzony w czasie pandemii nowy system naliczania wynagrodzeń prawdopodobnie jeszcze pogorszy sytuację, o czym pisaliśmy już we wrześniu ubiegłego roku.

Zobacz także: Zarobki pielęgniarek w Polsce Wciąż potrzeba rąk do pracy

NIPIP
NIPIP

Zobacz także: Publiczny system ochrony zdrowia jest inwestycją, a nie kosztem

Kryzys w branży medycznej – opieka długoterminowa

W Polsce liczba pracowników medycznych na każdym szczeblu jest niższa niż w innych krajach UE. Co więcej, sytuacja pogarsza się z każdym rokiem. Jesienią zeszłego roku zawieszono normy zatrudnienia na oddziałach szpitalnych. W niektórych przypadkach wiązało się to z całkowitym wyłączeniem oddziału. Problem związany jest przede wszystkim z systemem opieki długoterminowej. Gdy w życie weszła nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego w ochronie zdrowia, tysiące pielęgniarek wyszło na ulicę, jednak nie wdrożono żadnego znaczącego rozwiązania, które rzeczywiście pozytywnie wpłynęłoby na system.

Przerażający jest fakt, że stawka minimalna w systemie opieki długoterminowej nie została podniesiona od prawie 6 lat. Ostatni raz wyceniono ją w 2015 roku, uwzględniając dane na 2013 rok. Przy uwzględnieniu inflacji, stawka ta aktualnie jest bardzo niska.

GUS

Polski system ochrony zdrowia wymaga natychmiastowych reform. Jeśli kryzys będzie się pogłębiał, jeszcze bardziej odbije się na zdrowiu Polaków i jakości świadczonych usług przez szpitale. Obecnie liczba pielęgniarek w Polsce, szczególnie pracujących w systemie opieki długoterminowej jest bardzo niska. Oznacza to de facto, że wkrótce może rzeczywiście zabraknąć rąk do pracy w niektórych regionach Polski.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker