Polska

Ceny schabu poszły ostro w górę

Ceny schabu z kością poszły mocno w górę. W ciągu miesiąca od wybuchu wojny w Ukrainie, cena schabu na rynku hurtowym wzrosła o połowę.

Wojna w Ukrainie wiąże się z dużym wzrostem cen wielu dóbr. Poszybowały ceny pszenicy, oleju, ropy, stali czy gazu. Wzrost ceny tych dóbr ciągnie za sobą  szereg innych cen.

Typowy Polski obiad znacznie zdrożał. Jeszcze w lutym za kilogram schabu z kością trzeba było zapłacić w na rynku hurtowym 11,5 zł. Dziś to już blisko 17 zł. Oznacza to wzrost ceny o połowę.

Wykres 1. Cena schabu z kością na rynku hurtowym w Polsce

Ceny schaba

Ceny nawozów biją rekordy

Wśród głównych powodów tak dynamicznego wzrostu wymienia się przede wszystkim koszt zakupu nawozów. Tutaj mamy przykład tego jak zmiana wartości jednego dobra może wpływać na całą gospodarkę. Przez wzrost cen gazu (który był związany ze strachem o brak tego surowca) przemysł chemiczny ograniczył produkcję amoniaku. Cena za tonę amoniaku wynosi aktualnie w Stanach Zjednoczonych 1625 dolarów. Oznacza to, że podrożał on w ciągu bieżącego roku o 43 proc. Co warto zaznaczyć, ceny nawozów azotowych wzrosły również w Polsce. Obecnie za tonę saletry amonowej trzeba zapłacić w kraju nad Wisłą 6,1 tys. zł. Z kolei jeszcze na początku roku można było kupić ją za 2,66 tys. zł.

Wysokie ceny amoniaku to wyższe ceny nawozów

Amoniak jest kluczowym produktem potrzebnym do produkcji nawozów. To zaś oznacza, że wzrósł także koszt nawozów.

Dodatkowo Rosja, która w 2020 roku odpowiadała za 11,5% globalnego eksportu nawozów azotowych, wezwała krajowych producentów nawozów do ograniczenia sprzedaży zagranicznym podmiotom.

Ceny schabu idą w górę

Wyższe ceny nawozowy oznaczają wzrost cen zbóż. Dodatkowym czynnikiem było ograniczenie podaży z Ukrainy i Rosji. Tak wysokie ceny zbóż przekładają się z kolei na wyższe ceny paszy dla zwierząt hodowlanych. To zaś nieuchronnie prowadzi do wyższych cen samego mięsa.

Ceny schabu wahały się w ostatnich latach pomiędzy 10 a 13 zł za kilogram. Wzrost w granice 17 zł za kilogram odbije się na portfelach Polaków.

Rosyjska inwazja sprawiła, że ceny nawozów azotowych zaczęły bić rekordy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker