Gospodarka

Pracuj ciężko, a osiągniesz sukces – w popularną maksymę wierzy coraz mniej osób

Badania pokazują, że coraz mniej osób wierzy w sukces jako wynik ciężkiej pracy. W przypadku gospodarek rozwiniętych znacznie spada również zaufanie do rządu. 

Ciężka praca zapewni lepsze życie?

Barometr Edelman 2020 od dwudziestu lat mierzy zaufanie ludzi do systemu oraz organizacji rządowych.  Z okazji dwudziestu lat prowadzenia badań nad zaufaniem, przeprowadzono ankietę na 28 rynkach. W badaniu łącznie wzięło udział 34 tys. respondentów. Prace prowadzono w okresie od 19 października do 18 listopada 2019 roku.

Według najnowszych wyników coraz mniej osób wierzy, że ciężka praca zapewni im lepsze życie. Nawet pomimo dobrych warunków gospodarczych w danym państwie, niewielu respondentów spodziewa się polepszenia warunków życia w ciągu najbliższych pięciu lat. Tym samym badanie wykazało, że wzrost gospodarczy nie jest tożsamy z zaufaniem do organizacji rządowych.

Richard Edelman, CEO Edelman, skomentował wynik badania:

Odkąd zaczęliśmy mierzyć zaufanie 20 lat temu, wzrost gospodarczy sprzyjał wzrostowi zaufania. Dzieje się tak w Azji i na Bliskim Wschodzie, ale nie na rynkach rozwiniętych, gdzie nierówność dochodu narodowego jest obecnie ważniejszym czynnikiem.

Na uwagę zasługuje coraz mniejsze zaufanie do mediów, które jeszcze dwie dekady temu były podstawowym źródłem informacji o świecie. Jednak w społeczeństwie coraz częściej pojawiają się obawy związane z rzetelnością i prawdziwością przekazu. Pomimo że badanie wykonywane było jeszcze przed wybuchem pandemii, sytuacja z ostatnich dwóch lat jeszcze bardziej naraziła grupy społeczne na dezinformację i napływ niesprawdzonych informacji (fake newsów), które poważnie zachwiały wizerunkiem mediów na świecie. Można zatem spodziewać się kolejnego spadku zaufania.

Sporo straciły również instytucje rządowe kosztem NGOsów. Według organizacji prowadzącej badania 56% ankietowanych stwierdziło, że kapitalizm w obecnej formie wyrządza więcej szkód niż pożytku, szczególnie jeśli chodzi o rosnące nierówności w gospodarkach rozwiniętych. Co więcej, 83% ludzi na świecie martwi się utratą pracy z powodu postępującej automatyzacji, recesji, imigracji czy niesprawnemu zarządzaniu przez rząd. 57% obawia się utraty szacunku i godności, którymi kiedyś cieszyli się w swoim kraju, co dotyczy przede wszystkim krajów bogatych.

W raporcie można przeczytać następujący wniosek:

Poinformowana opinia publiczna – bogatsza, lepiej wykształcona, częstsi konsumenci wiadomości – pozostaje o wiele bardziej ufająca każdej instytucji niż ludność masowa. Poziom zaufania wśród dobrze poinformowanej opinii publicznej w Australii wyniósł 68%, znacznie wyższy niż 45% odnotowanych wśród populacji masowej.

 

Zobacz także: Sukces PPE zależy od nastawienia przedstawicieli pracowników

Komu ufamy?

Oprócz znaczącego spadku zaufania do instytucji rządowych coraz mniej osób wierzy, że ciężka praca przyczyni się do podwyższenia standardu życia. Maksyma ta była przez lata stale obecna w powszechnym dyskursie społecznym. Okazuje się jednak, że wraz z upływem lat, coraz więcej ludzi uznaje ją za nieprawdziwą. Najnowsze wyniki świadczą o innym podejściu do pracy młodszych pokoleń. Pokolenie Z nie stara się osiągnąć sukcesu za wszelką cenę kosztem życia rodzinnego. Tym samym różni się od poprzednich generacji.

W naszych oczach wiarygodni są zazwyczaj eksperci z danej dziedziny. Spadek zaufania dotyczy głównie dziennikarzy, przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces (lub na takich się kreują w mediach), instytucji rządowych oraz analityków. Wzrost zaufania odnotowali eksperci akademiccy oraz pracownicy.

Zobacz także: Bruksela płaci nawet 900 euro za zrezygnowanie z samochodu

Barometr zaufania pokazał, że społeczeństwo się zmienia. Coraz mniejszym zaufaniem darzymy rząd i instytucje od niego zależne, nawet jeśli w państwie panuje dobrobyt. Osoby reprezentujące młodsze pokolenie, które wychowały się wśród mediów masowych, nie mają pełnego zaufania do ich przekazu. Badanie ujawniło również klęskę powtarzanego od lat stwierdzenia, że tylko ciężka praca może skutkować sukcesem zawodowym i finansowym. Wyniki te zapewne związane są w dużej mierze z mediami społecznościowymi, które pozostają dla wielu młodych osób inspiracją. W social mediach codziennie pojawiają się osoby, które odniosły sukces pomimo młodego wieku i braku wykształcenia, działając w Internecie.

Co trzeci pracujący Amerykanin zarabia poniżej 15 dolarów na godzinę [BADANIE]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker